The Effect on local strength mis-match on crack resistance curves in the HAZ of nodular cast iron weldments
Demir dökme kaynaklarının ITAB'ında bölgesel mukavemet farkının çatlak direnç eğrisi üzerindeki etkisi
- Tez No: 65530
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, mühendislik yapılarının değişik modern dizaynında kullanılan sfero dökme demirin, dolgu maddesi olarak nikel elektrot kullanılarak soğuk ark kaynağı metoduyla birleştirme uygulaması yapılmıştır. Kaynaklı birleştirme uygulamasından sonra, kaynaklı numunelerin kaynak metalinin, ana metalinin ve ITAB (Isı Tesiri Altındaki Bölge)'ının mekanik ve metalogr'afık özellikleri incelenerek, kırılma mekaniği parametrelerinden biri olan J-integral değerleri tanımlandı. Bu çalışmanın esas amacı, kaynaklı birleştirmelerin kırılma davranışında ve deformasyonunda etkili olan kaynak metali ve ana metal arasındaki mekanik özellikler farkının (mukavemet uyumsuzluğu) incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the process of jointing of the nodular cast iron which is used in various modern design of engineering structures has been done with the cold arc welding method by using the nickel electrode as filling metal. After the welded joint process, by examining the mechanical and the metallographical properties of the weld metal, base metal and HAZ (Heat-Affected Zone) of welded specimens, the values of J-Integral which is one of the fracture mechanics parameters, has been identified. The fundamental aim of this study is to examine the difference of mechanical properties between the weld metal and the base metal (strength mismatch) which affect the deformation and fracture behaviour of the welded joints.