Buzağılarda süte civanperçemi otu (achillea aleppica dc) ilavesinin neonatal hastalıklardan korunma, büyüme performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of yarrow herb (achillea aleppica dc) supplementation to milk in calves on protection from neonatal diseases, growth performance and some blood parameters
- Tez No: 852671
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Neonatal buzağı hastalıkları; gerek koruyucu hekimlik uygulamalarının maliyetinin yüksek, gerekse tedavisinin masraflı olması yanında ölümlere de sebep olması nedeniyle süt ineği yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından biridir. Son yıllarda hayvanları enfeksiyöz hastalıklardan korunmasında kullanılan katkı maddelerinden antibiyotiklerin kullanımının sınırlandırılmasısı nedeniyle bitkisel kaynaklı katkılardan yararlanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla kekik, nane, biberiye, sarımsak, tarçın gibi birçok tıbbi aromatik bitki yoğun olarak kullanılmaktadır. İnsanlarda başta sindirim sistemi bozuklukları olmak üzere birçok alanda kullanıldığı bilinen civanperçeminin (Achillea türleri) buzağılarda neonatal hastalıklara karşı kullanımı ile ilgili yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. İnsanlarda özellikle ishale karşı kullanılan civanperçeminin buzağı büyütmede karşılaşılan en büyük problem olan buzağı ishallerinden korumaya olumlu etkisinin olabileceği düşüncesiyle bu araştırma planlanmıştır. Araştırma bir günlük yaşta, 1 kontrol 2 deneme olmak üzere 3 gruba dağıtılan 56 adet Holstein ırkı buzağı ile 12 hafta (84 gün) süreyle yürütülmüştür. Buzağılar 9'u dişi, 9'u erkek olmak üzere (Toplam 18 buzağı) doğum sıralarına ve doğum ağırlıklarına dikkat edilerek gruplara dahil edilmiştir. Kontrol grubuna normal inek sütü, deneme I grubuna deneme süresince 5 gram/buzağı/gün (uçucu bileşen olarak 12,5 µL/gün) civanperçemi otu tozu (partikül büyüklüğü
Özet (Çeviri)
Neonatal calf diseases is one of the most important problems of dairy cattle production due to the both high cost of preventive medicine practices and the reasons for the deaths. In recent years, due to the limitation of the usage of antibiotics which are the additives used to prevent animals from infectious diseases, it has been started to be benefitted from plant-derived additives. For this purpose, many medicinal and aromatic plants such as thyme, mint, rosemary, garlic and cinnamon are used extensively. No study has been found on the use of yarrow (Achillea species) against the neonatal calf diseases which is known to be used in many areas of humans' diseases for especially digestive system disorders. This research was planned with the idea that yarrow, which is used especially against diarrhea in humans, may have a positive effect on protecting calves from diarrhea, which is the biggest problem encountered in raising calves. The research was conducted for 12 weeks (84 days) with 56 one-day-old Holstein calves distributed into 3 groups: 1 control and 2 experimental ones. Calves, 9 females and 9 males (18 calves in total), were included in the groups by paying attention to their birth order and birth weight. The calves in control group were given normal cow's milk, and the calves in trial I group were given cow's milk supplemented with 5 grams/calf/day (12.5 µL/day as volatile component) of yarrow herb powder (particle size