Sıçanlarda akut lamotrijin uygulamasının beyin omurilik sıvısı L-glutamik asit ve GABA düzeylerine üzerine olan etkisi ve kolinerjik sisteminin rolü
- Tez No: 150858
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ZAFER GÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
11 ÖZET Antikonvülsan bir üaç olarak bilinen lamotrijin, aynı zamanda duygu-durum düzenleyici olarak da kıdlanılmaktadır. Anksiyete, depresyon, ve bipolar rahatsızlıkta, GABA aracılı mekanizmalarda lamotrijinin düzenleyici rolü olduğu düşünülmektedir. GABA, beyinde en önemli bir inhibitor nörotransmiterdir. Yapılan çalışmalarda lamotrijinin glutamaterjik etldlerinin yanında GABA'erjik etldlerinin olduğu da gösterilmiştir. Bu çalışmada, Wistar Albino susu sıçanların beyin omurilik sıvısında akut lamotrijin tedavisinin GABA ve L-glutamik asit düzeyine etkileri ve lamotrijinin bu etkilerinde kolinerjik sistemin katkısını göstermek amaçlanmıştır. Mikrodiyaliz probu, Wistar Albino susu sıçanların sağ lateral ventrikülüne stereotaksik cerrahi yöntemi ile yerleştirildi. Tüm deneyler uyanık hayvan modelinde gerçekleştirildi. Mikrodiyaliz problannm yerleştirilmesinden bir gün sonra, önce bazal yapay beyin omurilik sıvısı örnekleri toplandı ve fizyolojik tuzlu su, 20 mg/kg lamotrijin veya 0,5 mg/kg fizostigmin veya 2 mg/kg atropin sülfat enjeksiyonları i.p. uygulanarak ardışık dört örnek daha toplandı. Toplanan örneklerde GABA, L- glutamik asit ve lamotrijin konsantrasyonları HPLC yöntemi ile analiz edildi. Fizyolojik tuzlu su uygulaması ile istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Lamotrigine is an anticonvulsant and a mood stabilizer drug and GABA-mediated neurotransmission seems to be the key point in the beneficial effects in situations like anxiety, depression and bipolar disorders. GABA is a major inhibitory neurotoansmitter in the brain. Previous studies have indicated that GABAergic potentiation plays role in the effect of lamotrigine in addition to its antiglutamatergic effects. The purpose of the present study was to examine the effect of the acute lamotrigine treatment on GABA and L-glutamic acid levels in the cerebrospinal fluid (CSF) of Wistar Albino rats. Additionally the involvement of cholinergic system in the GABA and L-glutamic acid related effects of lamotrigine. Stereotaxic surgery was performed to implant the concentric microdialysis probes into the right lateral ventricle of Wistar Albino rats. All experiments were performed in conscious rats. The day after the placement of microdialysis probes, basal microdialysis samples were collected and the rats were treated either with physiological saline, 20 mg/kg lamotrigine or 0,5 mg/kg physostigmine or 2 mg/kg atropine sulfate intraperitoneally and four more samples were collected. GABA, L- glutamic acid and lamotrigine concentrations in samples were analysed using HPLC. No significant effect was observed after physiological saline treatment.