KOAH hastalarında tiotropium promide ile salmeterol ve fluticasone kombinasyonunun akciğer hiperinflasyonu ve altı dakika yürüme testi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 150862
  2. Yazar: PEJMAN GOLABİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY ÇELİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
11 ÖZET Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında (KOAH) egzersiz kapasitesindeki kısıtlılığın en önemli nedeni dinamik hiperinflasyondur. KOAH tedavisinin hedefi, dinamik hiperinflasyonu azaltarak hastanın dispne hissini azaltmak, egzersiz kapasitesini arttırmak ve böylece hayat kalitesini iyileştirmektir. Bu çalışmanın amacı KOAH tedavisinde kullanılan Tiotropium ile Salmeterol ve Fluticasone kombinasyonunun (SFK) hiperinflasyon ve egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Toplam 15 orta ve ağır KOAH hastasına (ortalama yaş 65,8 ± 8,2), bir haftalık wash out dönemi sonrasında spirometre, akciğer hacimleri ve altı dakikalık yürüme testi uygulandı. Hastalara randomize olarak dört haftalık süre ile Tiotropium veya SFK başlandı. Dört haftanın sonunda testler tekrarlanarak çaprazlama yapıldı. İkinci tedavi dönemi sonrasında testler tekrarlanarak çalışma sonlandınldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Dynamic Hyperinflation is the major cause of exercise limitation in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The aim of therapy in COPD is to reduce the sense of breathlessness and increase exercise capacity by decreasing dynamic hyperinflation. In this study we aimed to compare the effects of Tiotropium with Salmeterol and Fluticasone combination (SFC) therapy on dynamic hyperinflation and exercise capacity. In this cross over designed study, a total of 15 patients (mean age 65.8 ± 8.2) with moderate to severe COPD were selected. Spirometry, lung volumes and six minute walk test were performed after a week of wash out period. The patients were randomized to take either Tiotropium or SFC therapy for four weeks. The tests were repeated after each period of therapy.