Tiotropium ile kombine tiotropium+formoterol tedavisinin stabil orta-ağır KOAH'lı olgulardaki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of tiotropium versus a combination with formoterol in moderate to severe COPD patients
  1. Tez No: 229968
  2. Yazar: AYŞE BERNA CAN APAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tiotropium bromidin KOAH'lı hastalarda kullanımı özellikle son yıllarda tartışmasız olarak kabul görmektedir. Çalışmamızda tiotropium bromidin etkilerinin, formoterol eklenmesi ile artıp artmadığına bakmayı amaçladık.Bu amaçla A.Ü.T.F. etik kurulundan onay alınarak, 33 orta-ağır stabil dönemdeki KOAH'lı olgu çalışmaya alındı. 4 olgu SFT'ye koopere olamadığı için çalışma dışı bırakıldı. 33 olgunun 31'i erkek, 2'si kadındı. Olgular rastgele tiotropium+plasebo(T+P), tiotropium+formoterol(T+F) gruplarına ayrıldı. Gruplar yaş, KOAH süresi, KOAH derecesi, SFT değerleri bakımından farklı değillerdi. Olguların almakta oldukları bronkodilatör tedavi 24 saat süreyle kesildi. Bu süre sonunda bazal SFT( FEV1, FVC, FEV1/ FVC, PEF, MMF) değerleri alındı. Ardından her iki gruba da kuru toz formunda 18 µg T+ P veya 18 µg T+ 12 µg F uygulandı. 20.dakika, 120.dakika, 6.saat ve 24.saatte SFT'leri tekrarlandı. Değerler beklenenin %'si olarak verildi. Sonuçlar ortalama±SS olarak verildi. Dağılımlar normal olmadığı için non-parametrik test (Friedman )ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, tiotropium bromide treatment is certainly accepted in COPD patients. The aim of this study was to determine the changes on the effect of tiotropium bromide by adding formoterol.33 moderate tosevere stable COPD patients were enrolled in the study with the approval of Local Ethics Committe. 4 patients were excluded as they were unable to perform the spirometric tests. 31of 33 patients were male, and 2 were female. The patients were randomly allocated into two groups; 18 µg Tiotropium+ Placebo (T+P) and 18 µg Tiotropium+ 12 µg Formoterol (T+F). The groups did not differ from each other in respect to age, COPD duration, stage of COPD, and spirometric test results. After a 24 hours wash-out period without any bronchodilator therapy basal spirometric test results (FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF, MMF) were obtained. Thereafter either T+P or T+F in dry powder form was applied to each group. Spirometric tests were repeated at 20 and 120 minutes, 6 and 24 hours. Values were given as percentage of expected. Results were given as mean±SD. As results were not normally distributed nonparametric test (Friedman) was used to compare the results.