Arşivlerde kullanılan kağıtların termal yaşlanma ile direnç ilişkileri
The relations between the strenght properties and thermal aging of archival papers
  1. Tez No: 150869
  2. Yazar: BERİVAN GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN GÜRBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET ARŞİVLERDE KULLANILAN KAĞITLARIN TERMAL YAŞLANMA ELE DİRENÇ İLİŞKİLERİ Yazının tarih sahnesinde yer almasının ardından çeşitli aşamalardan geçerek günümüze kadar gelen kağıt geçmişi günümüze ve geleceğe bağlayacak önemli bir malzemedir. Bütün maddeler gibi kağıtların da belirli bir ömürleri olduğu gerçeğinden yola çıkılarak bu nokta üzerinde değişkenler incelenmiştir. Devlete, özel ve tüzel kişilere ait arşiv kavramı dikkate alınarak arşiv malzemesi veya arşivlik malzeme olarak nitelendirilen evrakların dayanıklılığı ve sürekliliği tespit edilmiştir. Ofis (fotokopi) kağıdı olarak Seka ve Alkim Kağıt Fabrikalan'nda üretilen kağıtların öncelikli olarak 1,2,3 ve 6 günlük sürelerle hızlandırılmış yaşlandırılmaları yapılmıştır. Yaşlandırılmamış ve yaşlandırılmış kağıtların fiziksel direnç, kimyasal ve optik özellikleri incelenmiş ve yaşlandırma sürelerinin bu özelikler üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Kağıtların kopma, katlama, yırtılma ve patlama direnci gibi fiziksel özelikleri, parlaklık, opaklık, geçirgenlik beyazlık ve sarılık indisi gibi optik özelikleriyle, soğuk suda asidite yöntemiyle pH ve anorganik madde tayini yapılmıştır. Yaşlandırma sürelerine bağlı olarak kağıtların direnç değerlerinde genel bir düşme eğilimi gözükmektedir. Bu durumun temel nedeni olarak sıcaklık ve nem etkisiyle kağıdın yapısında meydana gelen termal bozulmalar sonucu kağıt ömeMerinin selüloz moleküllerinin kimyasal bağlarındaki kopmalardır. Aynı zamanda optik değerlerde de zamana bağlı olarak bir düşüş görülmektedir. Bu durum liflerin sararmasından ve optik özelikleri geliştirmek üzere kağıt yapısına katılan kimyasal maddelerin bozulmasından kaynaklanmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONS BETWEEN THE STRENGHT PROPERTIES AND THERMAL AGING OF ARCHIVAL PAPERS After coming into appearence in the history, paper has been developed and been an important material. All of the materials including papers have a certain life so in this study different variations examined on two different papers, produced in the factory of Seka and Alkim. The accelerated aging of the samples has been performed in a period of 1,2,3 and 6 days at climatic conditions (80 °C and 65%RH). After aging of paper it was determined paper strenght, chemical and optical properties. In the value of durability a general decrease has been fixed on the basis of its aging period. Consequantly the acid hydrolysis caused breaking of the cellulose chains the crossing bonds procuring stiffness on the paper and the oxidation are thought. In addition it is considered that the corruption happening because of the heat and humidity in the structure of the chemical materials causes to this situation.