Sigaranın kan lipidleri üzerine etkisi
- Tez No: 150877
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET SİGARANIN KAN LİPİDLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Eylül 1984 ile Şubat 1985 tarihleri, arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine yatırılan, iç hastalıkları polikliniğine başvuran, ayrıca hastanede çalışmakta olan personelden, yapılan fizik muayene ile tetkiklerinde kendilerinde lipoprotein fraksiyonlarını etkileyecek bir hastalık olmadığı tesbit edilen olgular çalışma kapsamına alındı. Günde 10 taneden az,10-20 adet ve günde 20' den fazla sigara kullananlar ile hiç sigara kullanmamış ve en az altı ay önce olmak kaydıyla sigara kullanımını“bırakmış olgulardan, her grupta 20 olgu olacak şekilde ”beş grup oluşturuldu. Çalışma kapsamına alınan olgularda kolesterol ve total lipid tayini, lipoprotein elektroforezi yapıldı. Çalışmaya alınan olguların tümü dikkate alındığında gruplar arasında kolesterol ve total lipid yönünden anlamlı farklılıklar tesbit edilemedi. Buna karşılık sigara içenlerde içmeyenlere göre alfa fraksiyonunda anlamlı düşüş, prebeta ve“beta fraksiyonlarında ise artış tesbit edildi. Sigara kullanan vakalar kendi aralarında değerlendirildiğinde günde 20 adetten fazla sigara kullananların 10 taneden az ve 10-20 tane sigara kullananlara göre alfa değerinin daha düşük buna karşılık prebeta ve ”beta değerlerinin daha yüksek olduğu belirlendi. Gerek tüm olgular için gerekse sigara içen gruplar için antiaterojenik indeksin günlük tüketilen sigara sayısı arttıkça düştüğü tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF SMOKİNG UPON THE BLOOD LİPİDS. The subjects for this research were selected from the persons who were hospitalised in the department of internal medioine off Atatürk University, medical faculty, from the patients who were examined in the policlinics of the same department and from the hosbital staff. It is established by physical examination and laboratory data, that they were free; of any disease that can af feot thes lipoprotein profile The oases weres considered Tinder five? groupsf each consisting of 20 individual s.The: oases in the first group were smoking less than 10 cigarettes a dayf in the second group 10-20 and, in the; third group more; than 20 cigarettes a day, fourth group oonsistşd exsmokers wiio stopped smoking at least six monts ago. The fifth group were nonsmokers. Total lipids and cholesterol determinations and lipoprotein electrophoresis carried out in all cases.There were no significant differences between the groups considering the levels of oholesterol and total lipid. On the other hand, smokers had significantly highe prebeta and beta fractions and significantly lower alfa fraction than nonsmokers and exsmokers.When the three groups of smokers were evaluated, it was fibund out that the alfa values were lower and prebeta and beta values were; higher inthe group smoking more than 20 cigarettes a day than the other two groups. İt is established that antiatherogenic index was inversly related to the number of cigarettes smoked a day.