Sigara içen ve/veya maruz kalan çocuklarda karotis intima media kalınlığı ve karotis arter duvar sertliğinin kontrollerle karşılaştırılması
Carotid intima media thickness and arterial stiffness in smoking and passive smoking children
- Tez No: 460072
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sigara içmek kadar pasif içicilik de önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Karotis intima-media kalınlığı (KİMK) ve arter duvar sertliği (ADS) ateroskleroz riskinin belirlenmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada sigara içen ve maruz kalan çocuklarda KİMK ve arter duvar sertliği kontrollerle karşılaştırılarak sigaranın subklinik ateroskleroz üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada yaşları 14-17 arasında değişen, 2358 adölesana anket yoluyla ulaşıldı. Çalışmaya gönüllülük esasıyla katılan 802 çocuktan idrar ve kan örnekleri alınarak, kan lipidleri, açlık kan şekeri, insülin ve idrar kotinin düzeyleri çalışıldı. Katılımcılar idrar kotinin düzeylerine göre üç gruba ayrıldı; kotinin değeri 300'ün üzerinde ölçülenler; sigara içenler (n:117), 300'ün altında ölçülenler; pasif içiciler (n:118) ve ölçülemeyecek kadar az olanlar sigaraya maruz kalmayanlar (n:120). Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra, 355 katılımcının KİMK, nabız dalga hızı ve augmentasyon indeksi ölçüldü. Gruplar arasında, yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, sistolik ve diyastolik kan basınçları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. KİMK ve arter duvar sertliği parametreleri yaş ve cinsiyete göre değişim göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cigarette smoking leads serious health problems furthermore passive smoking is also hazardous. Carotid intima media thickness (CIMT) and arterial stiffness are come into use to identify atherosclerosis risk and an early warning of myocardial infarction and stroke. In our study, CIMT and arterial stiffness in smoking and passive smoking group compare with non-smokers to clarify subclinical atherosclerosis. We reached 2358 adolescents, aged 14-17 years, by questionnaires. 802 blood and urine samples from volunteers were collected for serum cholesterols, fasting glucose, insulin and urine cotinine. Participants divided into 3 groups according to cotinine results; cotinine value above 300 grouped as smokers (n:117), under 300 as passive smokers (n:118) and immeasurable values as non-smokers (n:120). After carry out the exclusion criterias, CIMT, pulse wave velocity and augmentation index evaluated in 355 participants respectively. There's no statistically significant difference between groups by age, sex, body weight, height, BMI, systolic and diastolic blood pressures. CIMT and arterial stiffness did not differ among age and sex (p>0.05).