Diabetes mellituslu hastalarda sekonder amiloidozis
- Tez No: 150907
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğine yatırılarak tedavi gören 37 diabetes mellituslu hastada se- konder amiloidozis insidansı tesbit edilmeye çalışıldı. Bu hastalar da, hastaların yaşı, hastalık süresi, diabet in cinsi, de jeneratif komp- likasyonları ve genel durum bozukluğu ile amiloid varlığı arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Sonuçlar: Hastalık süresi, hastaların yaşı, diabet in cinsi, dejeneratif komplikasy onları ve hastalardaki genel durum bozukluğu ile amiloid varlığı arasında bir ilişkinin bulunduğunu gösterdi. Vakalarımızda amiloid insidansı % 10.8 olarak bulundu. Tüm hastalar da histolojik olarak plazma hücresi infiltrasyonu vardı. Bu durum, hastaların kronik immün stimulasy onlara maruz kaldıklarını göste riyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, 37 patients with diabetes mellitus in the department of Internal Medicine of Atatürk University Medi cal Faculty were investigated in order to determine the in cidence of secondary amyloidosis. The relations of amyloido sis with the age and disturbance of general condition of the patients and the duration, type and complications of the di sease were also evaluated. The results: The findings showed that there was a parallel lism of amyloidosis with the duration and the type of the disease. The same was also true for the age, degenerative complications and disturbet general condition of the patients» The incidence of amyloidosis was araund 10,8 %