Karadeniz tipi ahşap yat tasarımı ve prototip imalatı
Type of sea desing and manufacturing prototype wooden yacht
  1. Tez No: 150930
  2. Yazar: RECEP ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARADENİZ TİPİ AHŞAP YAT TASARIMI VE PROTOTİP İMALATI Recep ŞANLI Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA Şubat 2004, 142 sayfa. Günümüz piyasalarında görülen hızlı rekabet ve talep edilen sıfir hata etkileri imalat sektöründe üretilen ürünlerin de maliyetini artırmaktadır. Bu nedenle ahşap yat imalat ve tasarımı alanında çalışanların üretim yöntemlerini çok iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekmektedir. Bu proje, denizcilik sanayiinde büyük bir önem arz eden ahşap yat imalat sektöründeki tasarım performansını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ahşap yat imalatında tasarım performansına etki eden en önemli faktör, kullanılan malzemeleri iyi tanımaktır. Bu araştırmadaki yapılan yatm tasarımında ve prototip imalatında“Tümevarım Metodu”kullanılmıştır. Karadeniz Tipi bir ahşap yat tasarımı yapıldı. Yani tasarım ve prototip imalatında“Önce İskelet Sistemi”kullanıldı. Karadeniz İmalat usullerine göre Gulet Tipi bir yat tasarımı yapıldı. ııÖZET (devam ediyor) Tasarımı ve prototip imalatı Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki Cide, Kurucaşile ve Tekkeönü ahşap yat ustalarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanılarak yapıldı. Bu araştırmada ahşap yat tasarım ve imalatında kullanılan ağaçlar, Karadeniz Bölgesi'nde yetişen ağaçlar ve bu ağaçların en verimli bir şekilde kullanımı açısından Laminasyon Yöntemi ile yat imalat yöntemleri ve şekilleri detayları ile izah edilmiştir. Bu araştırmada ahşap yat tasarım ve imalatında kullanılan“Üst Yüzey İşlemleri”nin yapılışı, arızaları, arıza tespitleri ve bu arızaların giderilişi üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Ahşap yat imalat ve tasarım yöntemleri araştırılarak bu sektörde kullanılan en son teknikler şekiller yardımıyla açıklandı. Bu araştırmada tam teşekküllü bir ahşap yatın beş yıldızlı bir otelden farksız olduğu, dolayısıyla beş yıldızlı bir yatın psikolojik, sosyolojik ve fiziki özelliklerinin insanlar üzerindeki etkisi açıklandı. Anahtar Kelimeler : Yat malzemeleri, Ahşap Yat, Yüzey İşlemleri, Laminasyon, Yıldızlı Yatlar. Bilim Kodu : 626.12.01 ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis TYPE OF BLACK SEA DESING AND MANUFACTURING PROTOTYPE WOODEN YACHT Recep ŞANLI Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Machine Education Thesis Advisor: Assoç.Prof. Kerim ÇETİNKAYA Şubat 2004, 142 pages. The rapid competition and the demand of minumum mistake effects that are seen in current markets increase the cost of the products which are produced in manufactured goods. For this reason the workers who are working in wooden yacht production and project need to analyse the production methods well. This project intends to improve the scheme performance in wooden yacht production which is very important in maritime business. The most improtant factor that effects the scheme performance in wooden yacht production is to know about the materials used well. In my thesis, induction method has been used in the writing and prototype production of the scheme of yacht. It is made sorf of Black Sea wooden yacht scheme. In other words,“First Skeleton System”is used in scheme and prototype production. It is made of a Gulet type of yacht project IVABSTRACT (continued) according to the procedure of Black Sea production. Firstly Skeleton System is used in project and prototype prpduction. Its project and prototype production is made by the help of the knowledge and experience of wooden yacht masters in West Coast of Black Sea in Cide, Kurucaşile and Tekkeönü. In this thesis the trees which are used in yacht project and production are grown in Black Sea and to use these trees in a productive way, the Lamination Method with the methods of production are explained in detail. In this thesis“The Construction of Upper Surface Operation”which is used in wooden yacht production and project, breakdown, fixing of breakdown and removing the breakdowns are explained in detail. Searching the wooden yacht production and scheme the lastest techniques used in this sector is tried to explain by the help of diagrams. In this thesis a full shaped yacht is not different from a five star hotel, so the effects of the psychological, sociologocial and physical characteristics of a five star yacht on people have been clarified. Key words : Yacht Materials, Wooden Yacht, Surface Operation, Lamination, Star Yachts. Science Code : 626.12.01