Mekanik alaşımlama metoduyla TiB2 takviyeli Ti - bazlı metal matris kompozit malzemelerin üretimi ve sinterleme karakteristiğinin incelenmesi
Production of TiB2 reinforced titanium based metal matris composite through mechanical alloying route and inversigation of their characteristics
- Tez No: 150936
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, szegvari tipi atritör değirmen kullanılarak sünger titanyum ve TİB2 seramik takviye elemanı kullanılarak mekanik alaşımlama/öğütme MA/MÖ ile Ti-bazlı metal matris kompozit (MMK) malzeme üretilmiştir. 15, 30, 45 ve 60 dakikalık öğütme sürelerin, %5, %10 ve %15 TİB2 oranlarında (hacim bazında) takviye elemanı ve işlem kontrol kimyasalı (İKK) olarak %2 etanol kullanılmıştır. MA/MÖ işleminde 750 dev/dak.'lık öğütme hızı,20:1 bilye toz oram, 8mm çapında çelik bilye ve öğütme ortamı olarak argon kullanılmıştır. Başlangıç tozlan ve üretilen MMK malzemeler optik mikroskop, tarama elektron mikroskobu (SEM), EDAX, X-Işını difraktometresi (XRD), toz boyut analizi, termal analiz (DTA), sertlik analizi ölçümleri (HV) ve yoğunluk ölçümleri yapılarak karakterize edilmiştir. MA/MÖ işlemi sonucunda üretilen kompozit tozların alaşımlarım / öğütme mekanizması olarak birbirine benzediği belirlenmiştir. Üretilen tozlar 630 MPa basınç altında soğuk preslenerek 9 mm çapında 4 mm yüksekliğinde parçalar elde edilmiştir. Soğuk preslenen bu parçalar argon 650°C, 750°C, 850°C ve 1200°C'de 2 saat argon ortamında sinterlenmiştir. MA/MÖ numuneler ile aynı karakterizasyon yöntemleriyle incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Mekanik Alaşımlama, Kompozit Malzemeler, Titanyum Alaşımları, Sinterleme Karakteristikleri.
Özet (Çeviri)
In this work, titanium based metal matrix composites (MMCs) were produced using sponge titanium and TİB2 ceramic reinforcement element through mechanical alloying/milling (MA/MM) method. MA/MM process was carried out in a Szegvari type attritor mill. Titanium and ceramic reinforcement mixtures containing 5, 10 and 15 vol. % TİB2 were milled for 15, 30, 45 and 60 minutes. 2% ethanol was used as the process control agent (PCA). MA/MM process was carried out at 750 rpm milling speed using steel balls of 8 mm diameter in argon atmosphere. The ball powder ratio was 20:1. The starting powders and the produced MMCs were characterised by optical and scanning electron microscope (SEM) examinations, EDAX and XRD analyses, powder size analyses, thermal analyses and hardness (HV) and density measurements. It was determined from MA/MM process results that alloying/milling mechanism of the produced composite powders was similar to each other. The produced powders were cold pressed under 630 MPa and small specimens 9 mm in diameter and 4 mm in height were produced. These cold pressed compacts were sintered in argon atmosphere at 650, 750, 850 and 1200°C for 2 hours. MA/MM specimens were examined using the same characterisation method. Key Words : Mechanical Alloying, Composite Materials, Titanium Alloys, Sintering Characterization