Titanyum alüminat intermetalik malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Characterization and production of titanium alüminid intermetalics materials
- Tez No: 199780
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Ti-Al intermetalik malzemeler öncelikle belirli oranlardaki Al ve Ti tozlarıkullanılarak mekanik alaşımlama cihazında hazırlandı. Numuneler soğuk preslendiktensonra vakum ark ergitme yöntemi kullanılarak intermetalik malzemeler üretilmiştir.Numuneler hazırlandıktan sonra Ti-Al alaşımlarının mikro yapı, mikro sertlik ve aşınmaözellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Üretilen numunelerin mikro yapı, mikro sertlik veaşınma özellikleri incelenmiştir. Malzemelerin mikro yapısı ve tane boyut dağılımı optikmikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca,aşınma deneyi sonrası intermetalik malzemelerin yüzeyi optik mikroskop ile incelenmiştir.Intermetallerin faz analizi x-ışınları kırınımı (XRD) metodu ve fazların kimyasalözellikleri enerji dağılım spektrumu (EDS) kullanılarak analiz edilmiştir. Sıcaklığa bağlıolarak intermetalik malzemelerin kütlesindeki değişim termogravimetrik analiz (TG)metoduyla analiz edilmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda, ağırlıkça daha fazla titanyumiçeren Ti-Al alaşımında fazların daha homojen dağıldığı, daha yüksek sertlik değerine veaşınma direncine sahip olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler : Titanyum, Alüminyum, ntermetalik
Özet (Çeviri)
In this study, Ti-Al intermetallic materials were initially prepared by using Al and Tipowders in definite ratios in mechanical alloying device. After cold pressing the samples,vacuum arc melting method was used to produce the intermetallics. After processing thesamples, microstructure, microhardness and wear properties of the Ti-Al alloys wereinvestigated experimentally. Microstructure and and grainsize distribution of the materialswere determined by using optical and Scanning Electron Microscopes (SEM). In addition,after wear test, the surface of the intermetallics was analysed with optical microscope.Phase analyses of the intermetallics were carried out with X-Ray Diffraction (XRD)method and chemical properties of the phases were determined with Energy DispersiveSpectrume (EDS) method. Weight change of the intermetallics as a function of temperaturewere analysed with Thermogravimetric Analysis (TG). Based on the experimental studies,it was found that Ti-Al alloys having higher weight percent of Ti had more homogenouslydistributed phases, higher hardness value and wear properties.Anahtar Sözcükler : titanium, aluminum, intermetallics