Uçucu organik bileşiklerin değişik boyutlarda aktif karbon içeren dolgulu sabit yatakta adsorpsiyonlarının karşılaştırılması
Comparative adsorption of volatile organic compounds in packed bed of activated carbons of different sizes
  1. Tez No: 150975
  2. Yazar: CANSEL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UÇUCU ORGANİK BİLEŞİKLERİN DEĞİŞİK BOYUTLARDA AKTİF KARBON İÇEREN DOLGULU SABİT YATAKTA ADSORPSİYONLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Cansel GÜNAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : ProfJDr. Murat EROL Bu çalışmada, bir uçucu organik bileşik (UOB) olan trikloretilenin(TE), iki farklı boyutta seçilen aktif karbon ile dolgulu sabit bir yatakta, dinamik adsorpsiyonu karşılaştınâaiı olarak incelenmiştir. Bugün hava kirliliğinin önlenmesinde temel alman zorunlu ölçütler, atmosferdeki SO2, NOx ve partikül derişimleridir. Hidrokarbon türü uçucu organik bileşiklerin(UOB) büyük çoğunluğu, kanserojen ve zehirli bileşikler olup, canlıların geleceği ve sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Gaz ve buhar halindeki kirleticilerin emisyonlarının kontrolünde, çeşitli arıtma yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar içinde, en etkili ve en çok kullanılan yöntem, uçucu organik bileşiğin geri kazanımı ve tekrar kullanım olanağım da sağlaması nedeniyle“Adsorpsiyon”yöntemidir. Adsorpsiyon süreçlerinde, emisyon yaratan sürecin UOB bileşiğinin niteliği, akımın çıkış hacmi, sıcaklık, basınç, bağıl nem, UOB bileşikleri derişimi, geri kazanım koşullan v.b. pek çok değişik parametrelerin incelenmesi gereklidir. Sabit yataklı adsorplayıcılann en önemli üstünlüklerinden biri bir hava akımmdaki değerli çözücü buharlarının geri kazanılmasına olanak sağlamasıdır. Bu amaçla, granüller ya da toz halindeki aktif karbonlar kullanılabilmektedir. Tasarımda adsorplayıcının doygunluğa erişme süresinin bulunması da önem taşımaktadır. Hem bu sürenin hem de kütle aktarım hızlarının tanımlanmasında ise, sıçrama eğrilerine“breakthrough eğrileri”gerek duyulmaktadır. Bu durumda, seçilmiş adsorplayıcı ile doldurulmuş sabit yataklı bir kolondan sabit hızla adsorplanacak maddenin geçirilmesi ve çıkış derişimlerinin uygun bir teknikle okunması gerekmektedir. Böylece, adsorplayıcı geometrisi, çalışma koşullan ve denge adsorpsiyon verilerine bağlı olarak, sıçrama eğrileri olarak tanımlanan“derişim - zaman”eğrileri elde edilerek, sabit yataklı adsorplayıcı analizi yapılabilmektedir. Deneyin yapılması kolay, ancak yatışkm olmayan koşullar ve doğrusal olmayan denge ilişkileri nedeniyle analiz karmaşıktır. Kesikli çalışan bir dolgulu kolonda 2.5, 5 ve 10 g aktif karbon ile TE sıçrama eğrileri elde edilmiştir. Deneyler değişik sıcaklıklarda yapılmıştır (30-35-40-45 °C). Giriş ve çıkış gaz akımları MIR 9000 (emission s.aVFransa) gaz analiz cihazı ile doğrudan ppm olarak ölçülmüştür. Doygunluğa ulaşma süreleri 12 - 24 dakika arasında hesaplanmıştır Regresyon analizi sonucu iki değişik eşitlik saptanmış ve R2 = 0.92 - 0.98 arasında bulunmuştur. 2004, 127 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Dinamik adsorpsiyon, Trikloretilen, Aktif karbon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARATIVE ADSORPTION OF VOLATILE ORGANIC COMPOUNDS IN PACKED BED OF ACTIVATED CARBONS OF DIFFERENT SIZES Cansel GÜNAY Graduate School of natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Murat EROL In this study, the adsorption of tricholoroethylene(TCE) vapour was investigated by using two type activated carbon (AC). Today, the basic obligatory criterias to prevent air pollution are SO2, NOx and particle's concentration in the atmosphere. Most of the volatile organic compound in hydrocarbon type are carcinogen and poisonous compound and have very bad effect on future and health of living creature. Some various treatment manners are used under the control of contaminant emission in the gas and vapour type. Among them, the most effective and common way is“ Adsorption”, because it provides re-gain and re-use of volatile organic compound. In the adsorption process; attribution and concentration of volatile organic compound, exit volumeof current, temperature, pressure, relative humidity, conditions of re-gain etc. One of the important advantage of the constant bed adsorbent is to make it possible to re-gain of valuable solvent vapours such as air current's alcohol, acetone, carbon sulfide, benzene etc. For this purpose; granular or powdered activated carbon can be used. It is also important to find out duration for reaching the satiation of sorbent in the design. Spring curves“breakthrough curves”are necessary for definition of both the duration and mass transfer rate. So that, the curves of“ concentration- time”known as spring curves depending on adsorbent geometry, working conditions and data of equilibrium adsorpton, are achieved. Then, analysis of constant bed adsorbent can be operated. It is easy to make the experiment but analysis is complex due to relations of non-linear equilibrium. The packed bed adsorber was operated batchwise with the charges of AC particles in the ranges of 2.5, 5 and 10 g to obtain TCE breakthrough curves. Experiments were carried out at different temperatures (30-35-40-45 °C). Gas mixtures taken at the entrance and the exit of gas line were passed from the gas analysis device (MIR 9000, emission s.a. / France) to monitor the hydrocarbon. Saturation time was calculated 12 - 34 minutes. Regression analysis was fitting two different equations and R2 was found 0.92 - 0.98. 2004, 127 pages Key Words : Dynamic adsorption, Tricholorethylene, Activated carbon