Mısır silajı metabolik enerji değerine çeşitli katkı maddelerinin etkileri
The effects of various silage supplements on metabolizable energy value of maize silage
- Tez No: 151030
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MISIR SİLAJI METABOLİK ENERJİ DEĞERİNE ÇEŞİTLİ KATKI MADDELERİNİN ETKİLERİ Yasemin ULUSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitisü Zootekni Anabilim Dalı Danışmanı: Doç.Dr.Aydan YILMAZ Bu araştırmada, mısır silajı metabolik enerji değeri üzerine çeşitli katkı maddelerinin etkileri saptanarak, en iyi metabolik enerji değerinin hangi katkı maddesi veya maddeleri ile elde edilebileceğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan mısır silajlan 3 kg'lık cam kavanozlarda 45 gün süre ile inkübasyona tabi tutulmuşlardır. Silajların ME değerlerinin saptanmasında enzim yönteminden yararlanılmıştır. Katkı maddelerinin oranlan % 1 üre, % 2 melas ve % 5 kurutulmuş şeker pancarı posası (KŞPP) olacak şekilde düzenlenmiştir. Bütün uygulamalara koruyucu olarak % 2 tuz ilave edilmiştir. Silajlık mısır (Mİ), silajlık mısır + melas (M2). silajlık mısır + melas + üre (M3), silajlık mısır + KŞPP (M4), silajlık mısır + KŞPP + üre (M5), silajlık mısır + KŞPP + melas (M6) ve silajlık mısır + KŞPP + melas + üre (M7) olmak üzere 7 farklı silaj yapılmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, süt olum döneminde hasat edilmiş mısırlardan herhangi bir katkı maddesi olmadan da kaliteli ve niteliği yüksek bir silo yemi elde edilebileceği saptanmıştır. Pörsütme ve katkı maddesi ilavesi silajların KM içeriğini artırmıştır (P< 0.05). Melas yerine KŞPP ilavesi silajın NDF oranını artırmıştır (P< 0.05). katkı maddesi ilavesi silajların ADF oranım değiştirmemiştir. Üre + melas ilavesi lignin miktarını düşürmüştür (P> 0.05). Sonuç olarak, tek başına melas dışında katkı maddesi ilavesi silajların OMS ve metabolik enerji değerini artırmıştır (P< 0.05). KŞPP mısır silajı fermantasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. Üre ilavesi ise HP değerini artırmış ve NÖM değerini düşürmüştür (P< 0.05). 2004, 36 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Mısır silajı, metabolik enerji, üre, melas, kuru şeker pancarı posası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF VARIOUS SILAGE SUPPLEMENTS ON METABOLIZABLE ENERGY VALUE OF MAIZE SILAGE Yasemin ULUSOY Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Aydan YILMAZ This research was conducted to determine the effects of different supplements on ME value of maize silage. The silages were incubated in 3 kg glasses for the period of 45 days. Enzyme method was used to evaluate for ME value of silages. The proportion of the supplements was 1 % urea, 2 % molasses and 5 % dry beet pulp (DBP). In all silages 2 % salt was used as the protector. The ingredients of the silages prepared in this study were; maize silage (Ml), maize silage + molasses (M2), maize silage + molasses + urea (M3), maize silage + DBP (M4), maize silage + DBP + urea (M5), maize silage + DBP + molasses (M6) and maize silage + DBP + molasses + urea (M7). Each treatment was replicated three times. At the end of the study, the best quality of maize silages were obtained from the dough maize harvested having no added supplements. The difference between wilted and supplemented maize silage treatments and the control group (Ml) was significantly different (P< 0.05). The NDF levels were increased by substitution of DBP with molasses (P< 0.05). the supplemented urea and DBP with molasses has not changed ADF level of the silages. Urea + molasses has supplementation significantly decreased lignin content of silage (P>0.05). It was concluded that all of the maize silage supplemented groups except the control group significantly increased the organic matter digestibility and ME values. Supplementing silage with DBP didn't have any adverse effects on the fermentation process. Supplementing silage with urea increased the crude protein but reduced nitrogen free extract (PO.05). 2004, 36 pages Key Words : Maize silage, metabolizable energy, urea, molasses, dried sugar beet pulp