Justice Delays Revenge - The Spanish Tragedy and revenge tradition
- Tez No: 15108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
özet Adaletin intikamı Geciktirmesi- The Spanish Tragedy ve intikam Geleneği Erhan Kükner ingiliz Edebiyatı Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Hami t Çalışkan Eylül, 1991 ingiliz Rönesans tiyatrosunun en iyi örneklerinden biri olan The Spanish Tragedy daha sonra çok popüler olan intikam trajedisi geleneğinin yerleşmesine katkıda bulunan oyunlardan biridir. Bu oyunda Kyd, haksızlık karşısında bireyin intikam alacağım göstermekle kalmayıp, krala tam itaat ve intikamın devlete başkaldırı olarak görülmesi üzerinde de durmaktadır. Oyun oğlunun katillerinin cezalandırılmasını isteyen Hieronimo'nun öyküsünü anlatmaktadır; ancak Hieronimo zamanla adalet kurumunun işlemediğini farkeder ve suçluları kendisi cezalandırır. Hieronimo'nun adalete olan inancı ve Hıristiyan dininin intikamı yasaklaması onun bu kararı almasını geciktirir. Bu görüşün irdelenmesi açısından önce intikam geleneği, daha sonra kralın otoritesi ve intikam arasındaki ilişki ve son olarak da Hieronimo'nun intikam alış biçimi tezde incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Justice Delays Revenge- The Spanish Tragedy and Revenge Tradition Erhan Kükner M. A. In English Literature Advisor: Asst.Prof.Dr. Hami t Çalışkan September, 1991 The Spanish Tragedy, one of the best examples of English Renaissance drama, contributed towards the establishment of the revenge tragedy genre, which gained popularity in the years to come. Kyd in this play not only indicates that when the law is unjust, man will resort to revenge; but also demonstrates that a citizen should obey the ruler and regard revenge as a revolt against the state. The play tells the story of Hieronimo, who expects the murderers of his son to be punished. However, Hieronimo gradually discovers that the institutions of justice are useless and therefore takes revenge. His belief in justice and religious ban on revenge prevent him from taking his revenge. To emphasize this point this thesis will focus on the tradition of revenge; point out the connection between the king's authority and revenge; and demonstrate how Hieronimo takes revenge. m