The use of artificial intelligence in the public services: The case of Turkish administrative jurisdiction
Yapay zekânın kamu hizmetlerinde kullanımı: Türk idari yargı örneği
  1. Tez No: 697398
  2. Yazar: FATİH ULAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Yapay zekâ teknolojisi, insan gibi anlayan, izleyen, akıl yürüten, tahmin eden, etkileşime giren, öğrenen, gelişen ve insan gibi çalışan ve insanlar tarafından çözülmesi ve ele alınması neredeyse imkânsız olan karmaşık sorunları çözmeye çalışan makinelerin yapımına odaklanır. Yapay zekâ çok popüler olmuş ve hemen hemen her alanda, özellikle kamu hizmetlerinde uygulanmıştır. Yapay zekâ, örneğin daha zeki analitik yetenekler sağlayarak ve gerçek zamanlı süreçlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak kamu hizmetlerini pek çok şekilde destekleyebilir ve tüm yönetişim seviyeleri için daha kısa ve daha çok geri bildirim döngüleri sağlayabilir. Özellikle yapay zekâ yargı sistemlerine hız, doğruluk, destek, kalite açısından katkısı çok büyük olabilir. Örneğin, Türk yargı sisteminde, gecikmeler ve yargı sürecinin verimsizliği, verimsiz hukuki prosedürler ve mahkeme süreçleri, duruşmaların uzunluğu, yetersiz mahkeme kaynakları, dosyaların fazlalığı ve artan talepler ve yargıçların iş yükü ve kararlarının öngörülebilirliği önemli zorluklar olarak adlandırılabilir. Yapay zekâ teknolojisi, yargı sisteminin daha hızlı, daha ucuz ve daha öngörülebilir olmasına yardımcı olma gücüne sahiptir. Yapay zekâ, Türk İdari Yargılama Hukuku gibi Türk yargı sisteminin bazı belirli alanlarında, özellikle yargı sisteminin belirli bir ölçüde otomatikleştirilme eğiliminde olduğu durumlarda iyi bir şekilde kullanılabilir. Yapay zekânın daha verimli kullanılması için özellikle devlet, eğitim ve hukuk politikalarında ön hazırlıklar önemlidir ve bu tezde bu politikaların neler olması gerektiği üzerinde durulacaktır. Yapay zekânın Türk İdari Yargılama Hukukunda önerilen uygulama yolları, idare mahkemelerinde yapay zekâ teknolojisinin kullanımına yönelik olarak tasarlanama olasılığı üzerinde durulacaktır. Yapay zekâ yöntemlerinin kullanılabilirliği, anayasal adalet ilkeleri ve idari yargılamanın esasları da dâhil olmak üzere Türk İdari Yargılama Hukukunun temel kurallarının kavranması yolu ile incelecektir.
Özet (Çeviri)
The artificial intelligence (AI) technology focuses on the construction of machines which understand, monitor, reason, predict, interact, learn, improve and work like humans, and tries to solve complex problems which are nearly impossible to be solved and dealt with by humans. AI have been very popular and have been applied in almost every field, especially in public services. AI can help public services in many ways, for instance, by providing smarter analytical abilities and better understanding of real-time processes, and can provide shorter and more abundant feedback loops for each level of governance. Especially, in judicial systems, AI can be highly helpful, by speed, accuracy, support, quality and etc. For instance, in the Turkish judicial system, delays and inefficiency of judiciary process, inefficient legal procedures and court processes, the length of hearings, insufficient court resources, caseloads and growing demands which affect the quality can be called as major challenges along with workloads of judges and the predictability of decisions. AI has the power to assist the judicial system to be faster, cheaper, and more predictable. AI can be used well in some specific areas of the Turkish judicial system such as in the Turkish administrative jurisdiction, especially when the judicial system is inclined to be automated in a certain extent. To use AI more efficiently, the preliminary preparations are very important in the government, education and law policies and this thesis will focus on what these policies should be. The proposed ways of implementation of AI in the Turkish administrative jurisdiction will be analysed for the usage of the AI technology in the administrative courts. The usability of AI methods will be analyzed in the light of the realization of the ground rules of Turkish administrative jurisdiction, including the constitutional principles of justice and the principles of administrative procedures.