Vergi uyuşmazlıklarında yargısal çözüm yolları
Tax conflicts and administrative resolution ways in Turkey
- Tez No: 395223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Vergi uyuşmazlığını; Vergi hukukunun uygulanması neticesinde, devlet ile vergi mükellefleri arasında, verginin tespitinden itibaren ortaya çıkan uyuşmazlıklar olarak tanımlamak mümkündür. Vergilendirmedeki adalet, aynı zamanda işletmelerin ve vergi mükelleflerinin devlete karşı olan güven ve adalet duygusunda önemli rol oynamaktadır. Vergilendirme ile ilgili konular muhasebe yönetimi ve muhasebe denetimi açısından da işletmeler için önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada, vergi uyuşmazlıklarının idari çözümü incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre Türkiye'de mevcut vergi sisteminde, vergi uyuşmazlığına neden olan etmenlerin başında tebliğden ve tahakkuktan doğan sebepler başta gelmektedir. Öte yandan çözüm için yargı yolu seçildiğinde, Türk Hukuk Sistemi içerisindeki sorunların burada da kendisini gösterdiği, bürokrasinin çözüm sürecini ciddi derecede geciktirdiği görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Vergi Uyuşmazlığı, Vergide Yargısal Çözüm, Vergi Hukuk
Özet (Çeviri)
It is possible to describe tax conflict as conflict between taxpayer and government from recording of tax according to applications of taxation law. Justice in taxation also has important role on constructing trust for enterprises and taxpayers to the government. Justice taxation has important role for accounting system and accounting supervision of enterprises. In this research, administrative solutions of tax conflicts were examined. According to results of the study, tax assessment and realization stages are mainly tax conflict causes in Turkey. On the other hand, problems of Turkish judgment system are seen in tax conflict judgments in case selecting judgment as a solution, and bureaucracy has an important role and causes delays in judgments. Key Words : Tax Dispute; Judicatory Solution of Taxation; Taxation Law