20. yüzyıl modern tasarım akımlarının peyzaj tasarımına etkileri
Influences of 20th century modern design movements on landscape design
- Tez No: 151105
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 20. YÜZYİL MODERN TASARIM AKIMLARININ PEYZAJ TASARIMINA ETKİLERİ Burcu YIGIT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Peyzaj tasarımında otonom bir modernizm tanımlaması bulunmamaktadır. Genellikle, 20. yüzyıl içerisinde yapılan peyzaj tasarımlarının 17. 18. ve 19. yüzyılardaki tasarım stillerinden sentezlendiği bilinmektedir. Ancak, 20. yüzyılda geleneksel anlayışlardan farklı olarak üretilmiş tasarımlar ve bu tasarımların arkasında farklı etki kaynaklan olduğu düşünülmektedir. Özellikle ülkemizde bu tasarımların tanımlanması, sınıflandırılması adına tartışma olmamaktadır. Bu çalışmada, peyzaj tasarımında modernizm, modernizmin güzel sanatlar, mimarlık ve şehircilikteki anlamlarının araştırılarak etki kaynaklarının ortaya konulmasıyla tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu etkileşim sonucunda ortaya çıkan modernist peyzaj tasarım anlayışının karakteristikleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmayla, herhangi bir peyzaj tasarım projesindeki tanımlanamayan biçim ve tekniklerin anlam kazanacağı ve çalışmanın 20. yüzyıl peyzaj tasarım tarihi ve teorisine katkıda bulunacağı düşünülmüştür. 2004, 147 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Modernizm, peyzaj tasarımı, 20. yüzyıl modern tasarım akımları, güzel sanatlarda modernizm, mimarlıkta modernizm, şehircilikte modernizm, peyzaj tasarımında modernizm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INFLUENCES OF 20th CENTURY MODERN DESIGN MOVEMENTS ON LANDSCAPE DESIGN Burcu Yİ?İT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Yalçın MEMLUK There does not exist an autonomous definiton of modernism in landscape design It is known that, most of 20th century landscape designs are the synthesis of design styles from 17th, 18th and 19th centuries. However, in 20th century, some designs that had been created, were distinct from traditional understandings and that there were different impressions behind. Especially, in Turkey, not that arguements have been made with respect to defining and classifying this design. In this research, modernism in landscape design has been defined concerning researches and impressions on modernism in fine arts, architecture and urbanism The characteristics of modernist landscape design understandings with the result of the interaction have been revealed. With this research, it has been argued that any forms and techniques which couldnot be defined in any landscape design project would carry a meaning and the research would have a contrubition to 20th century landscape design history and theory. 2004, 147 pages KEY WOMBS: Modernism, landscape design, 20th century modern design movements, modernism in fine arts, modernism in architecture, modernism in landscape design. ii