İç mekanda bitkiler ve plastik öğelerin tasarımında ışık ve renk
The use of light and color in interior plant and plastic element design
- Tez No: 151106
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı, iç mekan tasarımının Önemli bir Öğesi olan iç mekan bitkilerini fonksiyonel ve estetik açıdan incelemektir. İç mekan tasarımında kullanılan ışığın, aynı zamanda renkleri doğru algılamamıza da etkisi vardır. Bu çalışmanın bir diğer amacı ışık ve rengin kullanımının, bitkiler, mekansal öğeler, plastik öğeler üzerindeki etkileri vurgulanarak bir iç mekanda oluşturulacak özelliklerin en doğru biçimde belirlenmesine yön vermektir. İç mekanda yapılacak olan düzenlemelerde peyzaj mimarının rolü bitkilere ait özellikleri ve mekana ait işlevsel ve yapısal özellikleri dikkate alarak amaca en uygun bitkileri seçmektir. Bitkilerin seçiminde gerekli olan faktörler araştırılmıştır. Bitkilerin seçiminde gerekli olan faktörler (ışık, sıcaklık, nem vb.) araştırılmıştır. Bu faktörlerden en Önemlisi ve çalışına konularından birini oluşturan ışık ve bitkiler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bitkilerin türlerine göre ihtiyaç duyduğu doğal ve yapay ışık istekleri belirtilerek, doğal ışığın yetersiz ya da hiç olmadığı durumlarda yapay ışık kaynaklarının kullanımı hakkında teknik bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ışığında bir rengi olduğu belirtilerek, ışık kaynaklarının, ışık rengi ve ışık ısısı özelliklerine göre seçilmesi gerektiği anlatılmıştır. Işık ve renk birbirinden ayn düşünülemez. Işık ve renk ilişkileri incelenerek, doğal ve yapay ışık kaynaklarından gelen ışığın etkisinin ve renk kullanımının bitkiler ile mekana ait öğeler ve dolayısıyla plastik öğelere etkileri anlatılmıştır. 2004, 228 sayfa ANAHTAR KELİMELER: İç Mekan, İç Mekan Peyzajı, İç mekan Bitkilendirmesi, İç Mekan Bitkileri, Plastik öğeler, Işık, Renk
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the interior plants which are the important factors of indoor design aesthetically and functionally. The light which is used in interior design is effective in the true perception of colors. Another purpose of this study is to emphasize the effects of the usage of light and color on plants, interior elements and plastic elements and thus to determine the correct design of interior spesifications. The role of Landscape Architect in interior design is to consider the properties of the plants functionally paying due attention to the structure and make proper choices. The factors (ligjat, temperature, humidity, etc.) are examined for the choice of the plants. Furthermore, the relation between light and plants is studied, which is one of the most important subjects. After indicating the natural and artificial light needs of the plants, an effort is made for giving the technical information about usage of the artificial light where there is no light or unsafficient light. Besides, after indicating the fact that light has a color of itself, it is explained that light sources have to be determined according to the light color and color temperature. One can not imagine light and color apart from each other. By observing the relation between light and color, the effect of light coming from the natural and artificial sources and usage of color on plants and interior element and thus their effect on plastic elements is explained. 2094,228 pages KEYWORDS: Interior Landscaping, Interior Plantscaping, Interior Plants, Plastik elements, Light, Color