Türkiye'de ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan bazı iğne yapraklı orman ağaçları tohumlarında fungal floranın tespiti
Determination of fungal flora on some needle forest tree seeds to use afforestation studies in Turkey
  1. Tez No: 151121
  2. Yazar: SEÇİL AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Türkiye'de Ağaçlandırma Çalışmalarında Kullanılan Bazı İğne Yapraklı Orman Ağaçlan Tohumlarında Fungal Floranın Tespiti SEÇİL AKILLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilimdalı Danışman: Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIOĞLU Türkiye'nin değişik yerlerinden toplanan 29 Karaçam, 26 Kızılcam, 15 Sarıçam tohum Örneklerinde nemli hücre ve agar yöntemi kullanılarak fungal flora saptanmıştır. Karaçam tohumlarının bulaşıldık yüzdesi diğer çam türünden daha yüksektir. En yaygın türler Penicillium spp., Rhizopus stolonifer, Mucor spp. ve Aspergillus spp.' dir. En fazla fungus cins ve türü nemli hücre yönteminde elde edilmiştir. Alternaria alternata hemen hemen tüm tohum örneklerinde düşük yüzdelerde elde edilmiştir. Sarıçam tohumlarının fungal florası diğer çam tohumlarına kıyasla fakirdir. 2004, 61 sayfa ANAHTAR KELİMELER: İğne Yapraklı Orman Ağaçlar, Tohum, Fungal Flora, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF FUNGAL FLORA ON SOME NEEDLE FOREST TREE SEEDS TO USE AFFORESTATÎON STUDİES İN TURKEY SEÇİL AKILLI Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engineering Supervisor: Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIO?LU Fungal flora of pine seede were determined by using 29 Austrian pine, 26 Turkish pine and 15 Scotch pine seed samples collected various parts of Turkey, on Blotter and Agar methods. Percentage of infested fungi of Austrian pine seeds were higher than the other two pine species. The most commonest fungi were Penicillium spp., Rhizopus stolonifer, Mucor spp. and Aspergillus spp.. More fungal genera and species were obtained by Blotter method. Alternaria alternata was recovered from almost all the seed samples in low percentages. Fungal flora of Scotch pine was poor compared to the other pine species. 2004, 61 pages Key Words; Needle Forest Tree, Seed, Fungal Flora, Turkey