Çankırı (İndağı) meşe (Quercus sp.) ormanlarında zarar yapan yeşil meşe bükücüsü (Tortrix viridana L.) [Lepidoptera: Tortricidae]'nün biyolojisi ile meşcere kuruluşları üzerine etkileri
Biology of the oak (Quercus sp.) defoliating insect, green oak tortix (Tortrix viridana L.) [Lepidoptera: Tortricidae] in Çankırı (İndağ) and its effects on stand compositions
  1. Tez No: 151122
  2. Yazar: YALÇIN KONDUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKIRI (İNDAĞI) MEŞE (Quercus sp.) ORMANLARINDA ZARAR YAPAN YEŞÎL MEŞE BÜKÜCÜSÜ {Tortrix viridana L.) [Lepidoptera:Tortricidae]'NÜN BÎYOLOJÎSÎ İLE MEŞCERE KURULUŞLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Yalçın KONDUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ziya ŞİMŞEK Çankırı (İndağı) Meşe {Quercus sp.) ormanlarında zarar yapan Yeşil Meşe Bükücüsü, Tortrix viridana L. (Lepidoptera:Tortricidae)'nin biyolojisi ile meşcere kuruluşları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma 2002-2003 yıllan arasında ele alınarak yürütülmüştür. Çalışma alanında belirlenen 6 farklı deneme alanında T.viridana'nm yumurta, larva ve kokon sayılan belirlenmiş, meşe ağaçlarının bulaşma oranlan saptanmıştır. Aynca ülkemizde T.viridana'ds. ilk kez kullanılan türe özgü feromon tuzak yöntemi uygulanarak zararlının uçuş seyri saptanmıştır. Aynı çalışmada değişik meşcere kuruluşlarının T. viridana popülasyonu üzerine etkileri de incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; saf meşe meşcerelerinde T.viridana yoğunluğunun arttığı (%25.7-35.0), buna karşın kanşık meşcerelerde zararlı yoğunluğunun azaldığı (%8.8-14.6) saptanmış; çalışma süresince feromon tuzaklarda toplam 1795 kelebek yakalanmış olup bu çalışma île zararlınınuçuş seyrinin feromon tuzak yöntemiyle belirlenebileceği ortaya konulmuştur. Yükselti ile T.viridana yoğunluğu arasında ilişki bakımından konu değerlendirildiğinde; yükseklik arttıkça zararlı yoğunluğunun azaldığı anlaşılmış; meşcerede meşe ağaçlarının yüksekliğinin 4-7 m arasında ve meşe ağaçlarının karışımdaki payının artması durumunda ise feromon tuzaklarda yakalanan T.viridana ergin sayısının arttığı belirlenmiş ve buna göre de silvikültürel önerilerde bulunulmuştur. 2004, 83 sayfa ANAHTAR KELİMLER: Yeşil meşe bükücüsü, Tortrbc viridana, meşe, Quercus pubescens, meşcere yapısı, feromon tuzak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis BIOLOGY OF THE OAK (Quercus sp.) DEFOLIATING INSECT, GREEN OAK TORTRIX (Tortrix viridana L.) [LepidopterarTortricidae]) IN ÇANKIRI (ÎNDA?I) AND ITS EFFECTS ON STAND COMPOSITIONS Yalçın KONDUR Ankara University Graduate School of Natural ve Applied Sciences Department of Forest Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ziya ŞİMŞEK This study was conducted between 2002-2003 at oak (Quercus sp.) forests in Çankırı (îndağı) in order to determine the biology of oak defoliating insect; Green Oak Tortrix, Tortrix viridana L. (LepidopterarTortricidae) ve its effects on stand compositions. Eggs, larvae ve pupae censuses ve defoliation rates of the pest on oaks were carried out at 6 different sample plots in study area. Flight period of the pest was determined by pheromone trap method which is used in Turkey for the first time. Effects of different stand compositions on T. viridana population were investigated. According to findings; those were determined that T.viridana density increases in pure oak stands (25.7-35.0%) whereas the pest density decreases in mixed stands (8.8-14.6%), a total of 1795 moths were catched at pheromone traps during the study ve the flight period of the pest could be determined by means of pheromone trap method. When the situation is mevaluated in aspect of elevation ve T.viridana density; it was determined that pest density decreases whereas elevation increases. Increase in total count of oak trees which are in height of 4-7 m ve percentage of oaks in stand mix rate causes an increase of adults of T.viridana at pheromone traps. In regard to this, certain silvicultural suggestions have been made. 2004, 83 pages. KEY WORDS: Green oak Tortrix, Tortrix viridana, oak, Quercus pubescens, stand composition, pheromone trap IV