Leptonların elektrozayıf etkileşimleri ve e+ e- ve ve saçılma süreçleri
Electroweak interactions of the leptons and e+ e- and ve scattering processes
- Tez No: 151142
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek Lisans Tezi LEPTONLARIN ELEKTROZAYIF ETKİLEŞMELERİ ve e+e- ve ve SAÇILMA SÜREÇLERİ ŞeyhmusAKASLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ali Ulvi YILMAZER Bu tezde Standart Model çerçevesinde leptonlara ait bir dizi elektrozayıf süreç ayrıntılı olarak incelenmiş ve sonuçlar LEPln deneysel verileriyle karşılaştınlmıştır. e~e~ -*/?(/'= e,p,r) ve e~vf -* e~vf, e_T/ -+ e"T/ süreçlerine ait toplam ve diferansiyel tesir kesitleri, sağ-sol ve ileri-geri asimetrileri elde edilmiştir. Standart modeldeki parametrelere olan bağlılıklar irdelenmiştir. 2004, 78 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Elektron-pozitron, elektron-nötrino, ileri-geri asimetrisi, sağ-sol asimetrisi, toplam tesir kesiti, diferansiyel tesir kesiti
Özet (Çeviri)
In this thesis a series of processes involving electroweak interactions of ieptons are examined and compared with the LEP data. The processes e*e_ -*fj(f= e,/j,r) and e~vf -» e-vf, e-Pf -? e~vr are investigated and their total and differential cross sections are obtained as well as the relavent left-right and forward-backward asymmetries. The dependences to the Standart Model parameters are discussed. 2004, 78 pages Key Words : Electron-pozitron, electron-neutrino, forward-backward asymmetry, left-right asymmetry, total cross section, differential cross section