Farklı fenolojik devrelerde biçmenin nitrojen gübreli otlak ayrığı (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.)'nın ot verimlerine etkisi
Effect of cutting in different phenological stages on forage yield of crested wheatgrass (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.) fertilized with nitrogen
  1. Tez No: 151141
  2. Yazar: DERYA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI FENOLOJİK DEVRELERDE BİÇMENİN NİTROJEN GÜBRELİ OTLAK AYRIĞI (Agropyron cristatum (L.) Gaerta.)'NIN OT VERİMLERİNE ETKİSİ Derya ÇAKIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabiiim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayrettin Ekiz Bu araştırma otlak ayrığında (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.) farklı fenolojik devrelerde biçmenin ot verimine etkilerini saptamak amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde 2003 yılında yapılmıştır. Otlak ayrığı (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.) başaklanmadan önce, başaklanma, çiçeklerime ve başaklanmayla çiçeklerime arasındaki (kontrol) fenolojik devrelerde biçilmiştir. Elde edilen bulgulara göre bu devrelerde ortalama ana sap uzunluğu 62.43- 76.77 cm, ana sap kalınlığı 1.19-2.03 mm, yeşil ot verimi 443.60-845.53 kg/da, kuru ot verimi 225.73-424.00 kg/da, kuru madde oram %92.20-93.67, kuru madde verimi 210.00-392.90 kg/da, ham protein oranı %12.83-20.22, ham protein verimi 26.94-66.29 kg/da arasında saptanmıştır. Otlak ayrığının dört farklı fenolojik devresinde ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve verimi, ham protein oram ve verimi bakımından görülen farklılığın istatistiki olarak önemli olduğu görülmüştür. 2004, 52 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Otlak ayrığı, biçim devreleri, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oram ve verimi, ham protein oram ve verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF CUTTING IN DIFFERENT PHENOLOGICAL STAGES ON FORAGE YIELD OF CRESTED WHEATGRASS (Agropyron Cristatum (L.) Gaertn.) FERTILIZED WITH NITROGEN Derya ÇAKIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin Ekiz This research was carried out to determine the effects of cutting at the different phenological stages into the forage yield of crested wheatgrass (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.) at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 2003. Crested wheatgrass (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.) was cut at phenological stages of before heading, heading, blooming and between heading and blooming (control). According to the results, avarage values for the main stem length, the main stem thickness, fresh yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield were obtained between 62.43-76.77 cm, 1.19-2.03 mm, 443.60- 845.53 kg/da, 225.73- 424.00 kg/da, 92.20-93.67 %, 210.00-392.90 kg/da, 12.83-20.22 %, 26.94-66.29 kg/da respectively. It was seen significant statistical differences in four phenological stages of crested wheatgrass in regard with main stem length, main stem thickness, fresh yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield. 2004, 52 pages Key Words : Crested wheatgrass, cutting periods, the main stem length, the main stem thickness, fresh yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield.