Isisal tavlamanın püskürtme yöntemiyle elde edilmiş çinko oksit filmlerin elektriksel iletkenlik ve optiksel özelliklerine etkisi
The annealing effect on the electrical conductivity and optical properties of ZnO films deposited by spray pyrolysis method
  1. Tez No: 151143
  2. Yazar: FİGEN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ISISAL TAVLAMANIN PÜSKÜRTME YÖNTEMİYLE ELDE EDİLMİŞ ÇİNKO OKSİT FİLMLERİN ELEKTRİKSEL İLETKENLİK VE OPTİKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Figen ÖZYURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Tülay SERİN Bu çalışmanın amacı farklı alttabaka sıcaklıklarında püskürtme yöntemiyle hazırlanmış ZnO ince filmlerin elektriksel, optiksel ve yapısal özellikleri üzerine, atmosferde ısısal tavlamanın etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 18x26 mm boyutlarında cam alttabaka üzerine farklı alttabaka sıcaklıklarında (350 C° - 500 C) farklı miktarlarda alüminyum katkılı ve katkısız çinko oksit ince filmler oluşturuldu. Hazırlanan bu filmler üzerinden kontak alınarak 298 - 397 K sıcaklık aralığında elektriksel iletkenlikleri, optiksel ve yapısal özellikleri araştındı. Daha sonra ise bu filmlerden seçilen bazı örnekler 500 C'de 1 saat boyunca tavlanarak tavlamanın filmin elektriksel iletkenliğine, optiksel ve yapısal özelliklerine etkisi incelendi 2004, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER : ZnO İnce Filmler, Isısal Tavlama, Elektriksel İletkenlik, Optiksel özellik, Yapısal özellik, Hail Mobilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE ANNEALING EFFECT ON THE ELECTRICAL CONDUCTIVITY AND OPTICAL PROPERTIES OFZnO FILMS DEPOSITED BY SPRAY PYROLYSIS METHOD Figen ÖZYURT Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Tülay SERÎN In the present work it was aimed to investigate the effect of annealing atmosphere on electriceL optical and structural properties of zinc oxide thin films prepared by spray pyrolysis at different substrate temperatures. In order to realize that goal, at different substrate temperatures (30, 400, 450 and 300 °C), undoped and different amount of Al- doped ZnO films were produced on 18x26 mm glass substrates. Optical, structural properties and electrical conductivities in the range of 298-397 K of these prepared films were studied. These films were annealed during 1 hour at 500 °C and the effect of annealing on electrical conductivity, optical and structural properties were investigated. 2004, 69 pages Key Words : ZnO Thin Films, Thermal Annealing, Electrical Conductivity, Optical Properties, Structural Properties, Hall Mobility.