Demir eksikliği anemisinin insülin direnci üzerindeki etkisi
Effect of iron deficiency anemia on insulin resistance
- Tez No: 864550
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET GİRİŞ: Demir fazlalığı diyabet gelişimini kolaylaştırırken demir eksikliğinin insülin duyarlılığını arttırdığı birçok çalışmada bildirilmiştir. Demir eksikliği mevcut olan olgularda demir tedavisinin obezite, metabolik sendrom, diyabet gibi hastalıklar ile ilişkili olabileceği belirtilmiştir. AMAÇ: Bu çalışmada demir eksikliği anemisi tanısı mevcut olup demir replasman tedavisi almış premenopozal non-diyabetik kadın hastaların verileri, hasta bilgi sistemi üzerinden toplanarak demir tedavisi sonrası insülin direnci- HOMA-IR skorunda değişim olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada Sağlık Bilimleri Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine Eylül 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran ve demir eksikliği anemisi ICD kodu alan 18-49 yaş aralığındaki non-diyabetik premenopozal kadın hastaların dosyaları tarandı. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonraki hemogram, demir parametreleri (serum demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin), CRP, açlık glikozu ve insülin düzeyleri mevcut olan ve diyabet tanısı olmayan kadın hastalar seçilerek çalışma evreni oluşturuldu. Çalışmaya alınan 120 hastada anemi tanısı için eşik değer olarak WHO'nun önerdiği şekilde Hb değerinin 12 g/dL ve/veya ferritin>50 ng/mL olan hastalar seçildi. BULGULAR: Çalışmaya 18-49 yaş aralığında, yaş ortalamaları 37,03±9,32 yıl olan 120 kadın hasta dahil edilmiştir, hastaların demir tedavisi almadan önceki ve sonraki biyokimyasal parametreleri ve kilo, BMI ölçümleriyle birlikte açlık glukozu, açlık insülini ve HOMA-IR skorundaki değişiklikler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: In many different studies, it has been reported that iron overload is related to the development of diabetes mellitus, at the same time, iron deficiency is associated with an increased insulin sensitivity. Incases with iron deficiency, studies show that iron treatment induces diseases like obesity, metabolic syndrome, and diabetes. AIM: In this study, data from premenopausal non-diabetic female patients diagnosed with iron deficiency and receiving iron replacement treatment, were collected using patient information system to investigate the change in insulin resistance-HOMA-IR score, before and after iron replacement therapy. METHODS: In this retrospective study, we reviewed the files of non-diabetic premenopausal women patients between the age of 18-49 years with the ICD code of iron deficiency anemia who were admitted to the Internal Medicine outpatient clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between September 2022 and September 2023. The study population consisted of non-diabetic female patients whose blood parameters including hemogram, iron parameters (serum iron, iron-binding capacity, ferritin), CRP, fasting glucose, and insulin levels were present and accessible in the patient information system before and after iron treatment.There were 120 anemic patients in total, which were included in the study. In these patients, Hb level12 g/dL and/or ferritin levels>50 ng/mL were selected for our study. RESULT: The study included 120 female patients aged 18-49 years with a mean age of 37.03±9.32 years and biochemical parameters, weight, BMI measurements, and changes in fasting glucose, fasting insulin, and HOMA-IR score were compared before and after iron replacement therapy.