Demir eksikliği anemisi olan premenopozal kadınlarda serum hba1c düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of serum hba1c levels at premenopausal women with iron deficiency anemia
- Tez No: 612643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Demir Eksikliği Anemisi Olan Premenopozal Kadınlarda Serum HbA1c Düzeyinin Değerlendirilmesi Amaç: Demir eksikliği anemisi toplumda sık gözlenen bir sağlık sorunudur. Dünya popülasyonunun yaklaşık %24,8'i anemik olup, bunların hiç değilse yarısında, yaklaşık olarak 500 milyon insanda demir eksikliği anemisi mevcuttur. HbA1c ölçümleri standartize edildikten sonra glukoz regülasyonunun takibinde daha da önemli bir parametre olmuştur. Demir eksikliği anemisinin HbA1c'ye olan etkisi günümüzde halen tam olarak netlik kazanmamıştır. Bizde bu çalışmamızda diyabet hikayesi bulunmayan bireylerde demir eksikliği anemisinin HbA1c düzeyine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi (K.Ü.T.F.) İç Hastalıkları polikliniklerine Kasım 2015- Nisan 2016 tarihleri arasında başvuran 18-46 yaş arası premenopozal 91 birey retrospektif olarak çalışmaya alındı. Bu bireylerden hemoglobin değeri 12 mg/dl altında olan 45 birey hasta grup olarak tanımlandı ve hemoglobin değeri 12 mg/dl üzerinde olan sağlıklı 46 birey kontrol grubu olarak tanımlandı. Dışlama kriteri olan hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya alınan grupların hemogram ve diğer demir parametrelerinin ( demir,demir bağlama kapasitesi,total demir bağlama kapasitesi,ferritin,transferrin satürasyonu) HbA1c ile arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki gruplar arasında yaş ortalaması, vücut kitle indeksi, kan biyokimyasal değerlerden; AST, ALT, Üre, Kreatinin, Vitamin B12, Folat düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Demir eksikliği anemisi olan grubun serum HbA1c düzeyi 5,6±0,2 ve kontrol grubunun serum HbA1c düzeyi 5,1±0,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assessment of serum HbA1c levels at premenopausal women with iron deficiency anemia Aim: Iron deficiency anemia is a common health problem in society. Approximately 24.8% of the world population is anemic, and at least half of them have anemia of iron deficiency in approximately 500 million people. HbA1c which is being used for follow-up of long term glucose regulation has became much more important parameter after standardized worldwide. Effect of iron deficiency anemia on HbA1c levels is still a debated issue. At this study we researched effects of iron deficiency anemia on HbA1c at individuals without diabetes history. Material and Method: 91 premenopausal individuals between ages of 18-46 years who admitted to Kafkas University Medicine Faculty Internal Medicine Policlinics between November 2015-April 2016 were inducted retrospectively to this study.From these individuals, 45 individuals whose hemoglobin levels were under 12 mg/dl were defined as patient group, 46 individuals whose hemoglobin levels were above 12 mg/dl were defined as control group. Patients with exclusion criteria did not taken into this study. The relationship between hemogram and other iron parameters (iron, iron binding capacity, total iron binding capacity, ferritin, transferrin saturation) of HbA1c in the studied groups was investigated. Results: There was no statisticaly significant difference between mean age, body mass index, AST, ALT, urea, creatinine, vitamin B12, folat.