İzmir-Foça arasında kıyı gelişimi ve kıyı alanı kullanımı
Coastal development and using coastal area between İzmir to Foça
- Tez No: 317649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BULDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin önemli delta alanlarından biri olan Gediz Nehri deltasının kıyı alanının arazi kullanım şeklini arazi kabiliyet sınıfları ve ekolojik şartlara göre belirlenmesidir.Ege Bölgesi'nin kıyı alanında yer alan çalışma alanı, kuzeyde Foça tepelikleri, doğuda Yamanlar Dağı, güneyde ve batıda İzmir Körfezi ile sınırlanmaktadır. Çalışma alanının büyük bir kısmında Gediz Deltası'nın Kuvaterner alüvyon depoları, Neojen tortulları ile genellikle andezitten oluşan volkaniklerden meydana gelmektedir. Çalışma alanı jeomorfolojik açıdan delta alanı ve tepelik alanlar olmak üzere iki gruba ayrılır.Sahada, kışları ılık ve yağışlı ve yazları sıcak ve yağışsız geçen Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yıllık ortalama sıcaklık Çiğli'de 17,4°C ve İzmir'de 18,0°C'dir. Yıllık ortalama yağış ise sırasıyla 618 mm ve 688 mm'dir.Çalışma alanı Akdeniz zonobiyomunda yer almaktadır. Klimaks vejetasyonu olan Kızılçam (Pinus brutia) ormanları tepelik alanlarda geniş yer kaplamaktadır. Maki ve garig vejetasyonu, kızılçam ormanlarının tamamen tahrip edildiği tepelik alanlarda yaygındır. Verimli delta alanı, tarım için uygundur.Çalışma alanının zonal toprakları, eski delta alanı üzerinde gelişen Kırmızımsı Akdeniz toprakları ile tepelik alanlardaki volkanik kayalar üzerinde gelişen kireçsiz kahverengi orman topraklarıdır. Alüvyal topraklar genç delta alanlarında yaygındır. Kolüvyal topraklar ise eğimli sahaların yamaçlarında yer alır. Rendzina killi kireçli depolarda bulunmaktadır. Tuzlu ve alkali topraklar, Ege kıyı kuşağı boyunca ve delta alanında tuzcul vejetasyonun yetiştiği alçak alanlarda yaygındır.Arazi kabiliyet sınıfına göre, tarıma uygun alanlar toplam alanın %52'sini ve mera, zeytinlik ve ormanla kaplı alanlar toplam arazinin %40'ını oluşturmaktadır. Yanlış arazi kullanımı eğimli sahalarda ve Gediz deltasının bazı kesimlerinde görülmektedir.Çalışma alanının önemi, Çamaltı Tuzlası denilen sulak alan ve çevresinin var olmasıdır. Tuz, Çamaltı Tuzlasında deniz suyunun buharlaştırılmasıyla üretilmektedir. Çok sayıda flora ve çoğu kuşlara ait faunanın yer aldığı bu alan, Ramsar sulak alan sözleşmesine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to establish land use system according to land capability classification and ecological conditions of the shore belt of the Gediz river delta which is one of the important deltaic areas of Turkey.The study area which is located Aegean coastal belt of Aegean Region is bounded Foca hilly area in the north, Yamanlar Mountain in the east, Gulf of İzmir in the south and west. The most part of the study area is covered by the Quaternary alluvion deposits of Gediz delta, and hilly areas are composed of neogene sedimentary deposits and volcanics mostly andesite. Geomorphologically study area is divided into two parts: deltaic land and hilly areas.Mediterranean climatic conditions prevail characterized mildy and rainy winters and hot and rainless summers in the area. The mean annual temperature is 17.4°C at Çigli, and 18.0°C at İzmir meteorological stations. The mean yearly precipitation is 618 mm and 688 mm respectively.The study area is found in the Mediterranean zonobiomes. Climax vegetation is red pine (Pinus brutia) forest and it widespread on the hilly area. Maquis and garrigue vegetations are common where red pine forest has been completely destroyed on the hilly areas. The fertile deltaic land is suitable for the agricultural production.Zonal soils of the area are reddish Mediterranean soils which have been formed on the old deltaic areas and limeless Brown forest soils appear on the volcanic rocks in the hilly areas. Alluvial soils are common on the young deltaic lands, and colluvial soils exist on the edges of slopes. Rendzina is found on the limely calcerous deposits. Sodic and salty soils are common along the Aegean coastal belt and lowland of the delta areas on which halophytic vegetation grows.As to land capability classification, the areas which are suitable for the agricultural product account for 52 % and the remaining areas on which meadows, olive gardens and forests cover an area of 40 % of the total land. Misuse land use system is seen on the sloppy area and on some parts of the Gediz delta.The importance of the study area is to the existence of wetland called Çamaltı Tuzla and its around. Sold is produced with the evaporation of the sea water in the Çamaltı field. This area is accepted the Ramsar wetland area in which many flora, and fauna most of which belong to birds live.