ISO 14000 ems and application on recovery facilities at glass packaging industry
  1. Tez No: 151168
  2. Yazar: ÇİĞDEM TEKNECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER YASER KÜÇÜKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde ve dünyamızda hızla artan sanayileşme eğer çevresel etkileri kontrol altına alınmazsa çevre, insan ve doğa üzerinde olumsuz etkileri ile dünyamızı hızla felakete götürebilir. Günümüzde bu olumsuz etkileri doğal kaynakların tükenmesi, canlı türlerinin yok olması, hava, su ve toprak kirliliği şeklinde gözlemlemek mümkündür. İşletmelerin faaliyetlerinin çevresel etkilerini kontrol etmek amacıyla bilinçlenmeleri ve çevresel performanslarım geliştirmeleri çevreye olan olumsuz etkilerini azaltacaktır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi işletmelere çevresel etkilerini kontrol altına almaları için bir kılavuz niteliğindedir. Tez kapsamında bir cam geri kazanım işletmesinde ISO 14001 standardına uygun olarak bir Çevre Yönetim Sistemi geliştirilmesi için izlenecek yollar anlatılmış ve bu sektörde ilk defa yapılmış bir çalışma olması dolayısıyla bundan sonraki uygulamalar için bir kaynak yaratılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi'nin gereklilikleri anlatılmış ve cam geri kazanım işletmesinde yapılan uygulama çalışmaları örneklerle anlatılarak, özellikle cam geri kazanımı konusunda faaliyet gösteren orta ölçekli işletmelerde Çevre Yönetim Sistemi'nin kurulması sırasında karşılaşılan zorluklara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In world and our country, if the environmental effects can not be controlled the industries that has been improving rapidly can take the Earth end with the damages of environment, human, and nature. These negative effects can be determined as dissapearence of natural resources, biological diversity, air, water and soil pollution nowadays. Improving conciouses and environmental performance of orgaznizations in order to control the environmental impacts of their activities would minimize these negative effects. ISO 14001 Environmental Management System is a guideline for organizations for controlling the environmental impacts. In this scope of thesis, the steps of improving an environmental management system according to ISO 14001 on a glass recovery factory are explained and because of its being the first study about this sector it was wanted to be a guideline for the following implementations. In this study, the requirements of ISO 14001 Environmental Management System and the implementation steps of glass recovery factory environmental management system are explained by giving examples and the difficulties that are met while establishing EMS at middle sized recovery factories are emphasized.