Aliağa (Güzelhisar) jeotermal sahasının jeolojisi ve hidrotermal alterasyonları
The geology and hydrothermal alterations of Aliağa geothermal field
  1. Tez No: 151170
  2. Yazar: REYHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Aliağa (Güzelhisar) ve çevresinin jeolojisi ve hidrotermal alterasyon zonlannm tespitine yönelik yapılan bu çalışmada, alınan kayaç örneklerinin alterasyon mineralleri ve jeokimyasal özellikleri incelenerek söz konusu alandaki alterasyonun türü, oluşum sıcaklığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca daha önceki araştırmacılar tarafindan verilen, çalışma alanı ve yakın çevresindeki soğuk ve sıcak sulara ait kimyasal analiz verileri değerlendirilerek jeotermal sistemin bugünkü hazne kaya sıcaklığı belirlenmiştir. Batı Anadolu'da Çandarlı Körfezi'nin güneyinde Aliağa ve yakın çevresini içine alan inceleme alanı, volkanik ve çökel kayalardan oluşan bir topluluk sunmaktadır. Miyosen yaşlı volkanik kayalar, andezit, lath andezit, bazaltik andezit, riyolit lavları ve bunlarla ilişkili piroklastiklerden oluşur. Miyosen yaşlı çökel kayalar ise karasal ve gölsel tortullardan meydana gelir. Bölgede jeotermal akışkan akımım kontrol eden KD-KB doğruttulu fay sistemleri bulunmaktadır. Bu faylar günümüzde de etkinliklerim sürdürmektedirler. Alterasyon zonlanndaki kayaçlardan alınan örneklerin mikroskobik incelemesi sonucunda, kayaçlarm genelinde bir silisleşme gözlenmektedir. Silisleşmenin yanı sıra killeşme, kloritleşme gibi alterasyon izlerine de rastlanmıştır. Jeotermal alandaki kaynak ve sondajlara ait suların kimyasal karakteri, bunları besleyen kaynağın meteorik ve deniz suyu kökenli olduğunu göstermektedir. Hidrotermal alterasyonu oluşturan bikarbonath ve klorürlü olmak üzere iki tip jeotermal akışkan bulunmaktadır.VI İnceleme alanında bulunan kayaç örneklerinde tespit edilen alterasyon minerallerinden yararlanarak hidrotermal alterasyon türleri, su örneklerine uygulanan bazı jeotermometre teknikleri ile de hazne kaya sıcaklığı belirlenmeye çalışılmıştır. Kayaç analizlerinden elde edilen bulgulara göre, yöredeki alterasyon türleri ileri arjilik, arjilik ve dış-pirofîllitik alterasyon olmak üzere üçe ayrılarak incelenmiştir. Bu alterasyon türlerinde gözlenen karakteristik minerallerin ortaya çıkış veya kayboluş sıcaklıklarından, daha önceleri sistemde 175°C'ye kadar ulaşan bir akışkanın bulunduğu, aktif jeotermal sistemin şu andaki hazne kaya sıcaklığının ise yaklaşık 100-130°C arasında olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT In this study, the alteration zones and geology of Aliağa and surroundings has been investigated. The degrees of temperatures and alteration types has been tried to describe by using the alteration minerals and geochemical properties. In Western Anatolia, the study area which is lying between Candarh Bay and Menemen presents a rock association which has volcanic and sedimentary rocks. Miocene aged volcanic rocks composed of andesite, latite andesite, basaltic andesite, rhyolitic lavas and piroclastics related them. Miocene aged sedimanter rocks are terrestrial and lacustrine sediments. There are several fault systems with NE-NW direction which control geothermal fluids in the region. At present, these faults are active. As a result of microscopical investigations of the samples taked from the rocks in alteration zones, siKcification has been observed in most of rocks. However, some alteration paths like chloritisation and clay minerals have been seen. The chemical characters of hot spring and water of drilling in the geothermal area indicate that the waters feeding these are meteoric and sea waters in origin. There are two types geothermal fluids causing this hydrothermal alteration. These are with bicarbonate and chlorur. Hydrothermal alteration types have been determinated by using the alteration minerals which are in rock samples of study area. The reservoir rock temperature has been tried to find by applicating some geothermometer techniques on water samples. According to the datas obtained from rock analyses, the alteration types in the region are advanced argMc, argillic and outer-sub propyKtk alteration. The characteristic alteration mineral assemblages indicate that there was a fluid which has temperaturesVffl of 175 °C in this system before. But, at present, it is estimated that the reservoir rock temperatures of this active geothermal system may be 100-130 °C.