Dörtyol-Erzin arasında yüzeyleyen ofiyolitlerin petrografisi ve kromit cevherleşmeleri
- Tez No: 15119
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
61 ÖZET Çalışma alanı, Türkiyenin doğu Akdeniz bölgesinde, Kızıldağ ofiolitik masifinin Dörtyol (Hatay) ile Osmaniye (Adana) ilçeleri arasındadır. Yaklaşık 140 Km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Yerleşim birileri olarak Başlamışlı, Kızlarçayı, Kuyuluk, örencik, Keçeli köyleri ile Zorkun ya lası sayılabilir. Çalışma bölgesindeki araştırmalarda 1/25.000 ölçekli jeolojik harita alımı ve bölgede mevcut olan kayaçlardan örnekler alınarak. Bu örneklerden yapılan ince kesitler po larizan mikroskopta mineralojik - petrografik incelemeler yapılmıştır. Krom cevherlerinden alınan örneklerden yapılan parlak kesitler ise maden mikroskobunda cevherin dokusu, yapısı ve içerdikleri mineraller bakımından incelenmiştir. Bölgede of iyolitlerin yerleşiminden sonra bunların üzerine transgresif olarak çökelen Senozoik yaşlı Erzin formasyonunu meydana getiren kireçtaşı, konglomera-kumtaşı kum ara katkılı marn kayaçları ile kuvarterner yaşlı alüvyonlar görülmektedir. üst Kretase'de bindirme ile bölgeye yerleşen ofiyolitik seri içerisinde tektonitler ve damar kayaçlar ayırt edilmiştir. Tektonitler serpantinize harzburjit, harzburjit içerisinde bandlar halinde bulunan dunit ve Damar kayaçlar ise serpantinleşen tektonitleri 0. 5-20m. kalınlığında izole olarak kesen dolerit-diabaz daykları, piroksenit damarı şeklindedir. kümlatlardan yanlızca gabro Zorkun Yaylası dolayında mostra vermektedir. Cevherleşmeler podiform tipte, olup yataklar çok düzensizdir. Damar ve Mercekler halinde yataklanan kromit kütleleri içinde masif, açınındı ve bandlı tipte kromit cevheri belirlenmiştir. Kromit tenörü62 %37-58 arasında olup, uygun rezerv bulunmasa. halinde işletilebilir. SUMMARY The study area which is situated in est maditeranian of Turkey in Kızıldag ofiolitic masiv between Erzin, Dörtyol and Osmaniye covers an area 140 equare kilomers. The examination in the investigated area were firstly commoenced as geological mapping having 1/25.000 scale geological mapping and systematic sample collecting from the field. Thin-section determination under the microscope were mineralogically and petrographically interpreted in the labrotory. The polished thin-sction were deteminede under the mine microscopy which has been collected collectd and polished chromite mineralizeation. cenozoik aged, sedimantery sequence which is coposed of microconglomerate, sandstone, limestone, alternating sand white marl are seen transgressivelly over ophyolitic seres. Tectonites and vein dike in the ophiolitic series is thrusted over the region during upper celaceous were distingished. Tectonites have been occured as harzburjite, serpantine veins which is occured as viens in harzburjite. vein roks were indentified dolerite-diabase, rodengeite microdiorite with quarts, pyrocsenite and gabro. Only gabros from cumilates crops out around Zorkun Yayla. Chromite mineralization which has podiform type in the ophiolitic series show and irreguler distribution. The chromite mineral deposition are like lenses and viens are massive, banded, dissemined and noduler type. Chromites have a valuable tenor which is a range of X37-58 precentages.
Özet (Çeviri)
62 %37-58 arasında olup, uygun rezerv bulunmasa. halinde işletilebilir. SUMMARY The study area which is situated in est maditeranian of Turkey in Kızıldag ofiolitic masiv between Erzin, Dörtyol and Osmaniye covers an area 140 equare kilomers. The examination in the investigated area were firstly commoenced as geological mapping having 1/25.000 scale geological mapping and systematic sample collecting from the field. Thin-section determination under the microscope were mineralogically and petrographically interpreted in the labrotory. The polished thin-sction were deteminede under the mine microscopy which has been collected collectd and polished chromite mineralizeation. cenozoik aged, sedimantery sequence which is coposed of microconglomerate, sandstone, limestone, alternating sand white marl are seen transgressivelly over ophyolitic seres. Tectonites and vein dike in the ophiolitic series is thrusted over the region during upper celaceous were distingished. Tectonites have been occured as harzburjite, serpantine veins which is occured as viens in harzburjite. vein roks were indentified dolerite-diabase, rodengeite microdiorite with quarts, pyrocsenite and gabro. Only gabros from cumilates crops out around Zorkun Yayla. Chromite mineralization which has podiform type in the ophiolitic series show and irreguler distribution. The chromite mineral deposition are like lenses and viens are massive, banded, dissemined and noduler type. Chromites have a valuable tenor which is a range of X37-58 precentages.