Acanthodactylus schreiberi boulenger, 1878 (Squamata: Lacertidae) populasyonunda yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
Investigation of age determination and some growth parameters of Acanthodactylus schreiberi boulenger, 1878 (Squamata:Lacertidae) population
  1. Tez No: 789814
  2. Yazar: NACİYE DENİZ DEVAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mevcut çalışma, Acanthodactylus schreiberi türüne ait bireylerde iskelet kronolojisi yöntemiyle ömür uzunluğu ve eşeysel olgunluk yaşı gibi bazı yaşam öyküsü özellikleri hakkında bilgi edinilmesine yönelik ilk çalışmadır. Türün Yukarı Burnaz (Erzin, Dörtyol-Hatay) popülasyonuna dahil erkek bireylerde yaş 3-9, dişilerde ise 3-7 arasında değişmekte olup, ortalama değerler sırasıyla 5,40±1,54 (SD) ile 4,93±1,54 arasında değişmektedir. Cinsel olgunluğa ulaşma yaşı her iki cinsiyet için de 3 yaş olarak belirlenmiştir. Populasyona dahil bireylerde yaş ortalamalarının cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır (p = 0,988). Baş+gövde uzunluğunun (SVL) ortalama değerleri erkeklerde 60,50±8,94 (47,90-75,42 mm), dişilerde ise 60,18±5,99 (47,91-72,27 mm) olarak hesaplanmıştır. SVL ölçümleri açısından cinsiyetler arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p = 0,999). Pearson korelasyon katsayısına göre yaş ile SVL arasında erkeklerde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılırken (p=0,001) dişilerde ise anlamlı bir ilişkinin varlığı belirlenmemiştir (p=0,327).
Özet (Çeviri)
The present study is the first to obtain information about some life history features such as lifespan and age of sexual maturity in individuals belonging to the Acanthodactylus schreiberi, using the skeletochronology method. The age ranged between 3-9 years in males and 3-7 in females from the Yukarı Burnaz (Erzin, Dörtyol-Hatay) population of the species, with mean values varying between 5.40±1.54 (SD) and 4.93±1.54, respectively. The age to reach sexual maturity was determined as 3 years for both sexes. It was determined that the mean age of the individuals did not show a significant difference between the sexes (p = 0.988). The mean values of snouth – vent length (SVL) were calculated as 60.50±8.94 (47.90-75.42 mm) in males and 60.18±5.99 (47.91-72.27 mm) in females. It was concluded that the difference between the sexes in terms of SVL measurements was not statistically significant (p = 0.999). According to the Pearson correlation coefficient, it was concluded that there was a significant relationship between age and SVL in males (p=0.001), while a significant relationship was not found in females (p=0.327).