Normal gebelikteki serum glikoz, insülin, kolesterol ve trigliserid düzeyleri ile, plazma glukagon değerleri
- Tez No: 15118
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY LOĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
VIII ÖZET Çalışmamızda, normal gestasyondaki karbonhidrat ve lipid metabolizmalarıyla ilgili olarak; gebe dolaşımındaki glikoz, insulin, glukagon, kolesterol ve trigliserid düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma kapsamına alınan I., II. ve III. trimestir gebe grupları ile denek grubu 20' şer kişiden meydana geldi. Bu gruptaki denek ve olgularda serum glikoz, insülin, kolesterol ve trigliserid düzeyleri değerlendirildi. Plazma glukagon düzeylerinin değerlendirildiği gebe ve denek grupları ise, 10' ar kişiden oluştu. Çalışmamızın sonuçlarına göre, tüm gebe gruplarındaki ortalama serum glikoz ve plazma glukagon değerleri, denek grubunun değerinden daha düşüktür. Gebe gruplarına ait olan ortalama serum insülin değerleri ise daha yüksek düzeyde seyretmektedir. Gebe gruplarındaki ortalama serum kolesterol ve trigliserid değerleri, gebe olmayanlarmkinden daha yüksek düzeydedir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, being related with carbohydrate and lipid metabolisms in normal gestation; glucose, insulin, glucagon, cholesterol and triglyceride levels were evaluated in the normal pregnant' s circulation. The I., II., and the III. trimester pregnant groups included 20 healthy pregnant women, each; the control group included 20 healthy nonpregnant women. In these groups of subjects, serum glucose, insulin, cholesterol and triglyceride levels were evaluated. Plasma glucagon analysis were run in different pregnant and control groups, each of which was composed of 10 healthy subjects. At the end of our study, it was determined that serum glucose and plasma glucagon levels are lower in the pregnant groups. Compared with nonpregnant controls, serum insulin values are higher in all three trimesters. Serum cholesterol and triglyceride levels of the pregnants are higher than those of the nonpregnant controls. 42