The investigation of variation between antioxidant enzymes, lipid peroxidation levels and antibiotic production as a secondary metabolite in an actinomycetales species
Bir aktinomycetales türünde antioksidant enzim aktiviteleri, lipid peroksidasyon düzeyleri ve bir sekonder metabolit olan antibiyotik üretimi arasındaki değişimin incelenmesi
- Tez No: 151195
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Streptomyces sp.4017' nin karbon kaynağı olarak gliserol ve nişasta (5-20 g/l) içeren besi ortamında SOD, CAT ve askorbat antioksidantlan; pruvat, antibiyotik sekonder metabolitleri ve membran LPO düzeyleri arasındaki ilişki inkûbasyon periyoduna bağımlı olarak incelenmiştir. Streptomyces sp.4017 nin büyüme eğrileri, 10-20 g/l aralığında gliserol ve nişasta ortamında sırasıyla 5 ve 6.5 uncu güne kadar benzer eğilimde artışlar göstermiştir. Büyüme eğrileri, devam eden periyotta durağan faza ulaşmıştır. Büyüme ortamındaki pH değişimi, gliserol ortamında 5g/l hariç 3. günden, nişasta ortamında ise 4. günden itibaren azalmış; ardından hafif yükselişler göstermiştir. En yüksek SÖD aktivite değerleri; 10 g/l gliserol ve nişasta içeren ortamlarda, 4. günde su-asıyla 69 ve 33 IU/ mg olarak belirlenmiştir. Streptomyces sp.4017 İçin en yüksek CAT aktivite değerleri ise 4,5. günde, 5 g/l gliserol ve 10 g/l nişasta içeren besi ortamlannda 495 ve 344 IU/mg olarak bulunmuştur. Sonuçlarımıza göre; gliserol büyüme ortamındaki en yüksek askorbat düzeyleri, çalışılan tüm konsantrasyonlarda, nişastaya kıyasla yaklaşık 2 kat daha fazladır. Streptomyces sp.4017' nin piruvat düzeyleri büyüme ortamına katılan gerek gliserol gerekse nişastanın artan konsantrasyonlanyla artış göstermiştir. Piruvat düzeyleri, askorbatm zıtüna nişasta ortamında daha yüksek değerlerde bulunmuştur. Gliserol içeren ortamda büyütülen Streptomyces sp.4017 nin antifungal ve gram pozitif- negatif bakterilere karşı antibakteriyel aktivite belirlenmiş olup nişasta büyüme ortamında saptanabilir antibiyotik düzeyine ulaşılamamıştır. 10 g/l gliserol ve nişasta ilaveli besi ortamlannda büyütülen Streptomyces sp.4017 en düşük membran LPO düzeyleri, 4.5 ve 5. günlerde 0.65 ve 0.95 nmol MDA/ g ıslak ağırlık olarak belirlenmiştir. Anahtar sözcükler : Streptomyces sp.401 7, gliserol, nişasta, SOD, CAT, askorbat, pruvat, LPO, büyüme eğrisi, pH değişimi, antibiotik, antifungal aktivite, antibakteriyel aktivite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The correlations between SOD, CAT and ascorbate antioxidants; pyruvate, antibiotic seconder metabolites and membrane LPO levels in the Streptomyces sp.4017 that cultivated in glycerol and starch (5-2Qg/l) as carbon sources contained growth medium were investigated depend on the incubation period. The growth curves of Streptomyces sp.AOll were increased with similar trends in the range of 10-20 g/1 glycerol and starch up to 5th and 6.5th days of the incubation period respectively. They were reached to stationary phase in the fallowing incubation period... pH variations in the growth medium were decreased after 3th day for glycerol except 5g/l and 4* day for starch and then slightly increased. The highest SOD activity values were determined in the growth mediums containing 10 g/1 glycerol and starch on the 4th day as 69 and 33 IU/mg, respectively. The highest CAT activities of Streptomyces sp.4017 were also defined on the 4.501 day at 5g/l glycerol and 10g/l starch containing growth mediums as 495 and 344 IU/mg. According to the results, the reached maximum ascorbate levels in glycerol growth mediums compared with starch were higher than 2 fold for all used concentrations. The pyruvate levels of Streptomyces sp.4017 were increased with increases in the glycerol concentration as well as starch in growth medium. The levels of pyruvate in glycerol growth medium were higher than starch in the opposite of ascorbate. Streptomyces sp.401 7 grown in glycerol supplemented medium, possessed antifungal and antibacterial activity against gran>positive and gram-negative bacteria, and whereas the productions of antibiotic in starch growth mediums were not detectible values. The minimum membrane LPO levels of Streptomyces sp.4017 grown in the 10 g/1 glycerol and starch supplemented medium were determined as 0.65 and 0.95 nmol MDA/ g wet weight at 4.5 and 5* days respectively. Keywords : Streptomyces sp.4017, glycerol, starch, SOD, CAT, ascorbate, pyruvate, LPO, growth curve, pH variation, antifungal activity, antibacterial activity.