Quality of service in voip communication
Internet protokolü üzerinden ses iletişiminde servis kalitesi
  1. Tez No: 151200
  2. Yazar: UTKU ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ill ÖZET Servis kalitesinin garanti edilememesinden dolayı,ses taşımasının Internet Protokolü (İP) üzerinden yapılması yeterince benimsenememiştir.Potansiyel kullanıcılar genellikle devre anahtarlamalı sabit telefon şebekesi (PSTN) üzerinden aldıkları kalitede servis alamayacaklarını düşündükleri için bu servisi kullanmakta tereddüt etmektedirler. Ses kalitesini artırıcı ve kaliteyi ölçebilmeyi sağlayan çözümler üretilmesi kullanıcı ile servis veren firma arasında Servis Seviyesi Anlaşmaları (SLAs) yapılmasını olanaklı kılmıştır.Bu çözümlerin çerçevesinde kullanıcıların isteksizliği kırılmış ve VoIP kullanımında büyük bir gelişim yaşanmıştır. Ses kalitesi göreceli bir kavramdır çünkü ölçütü dinleyicinin algıladığı berraklık ve anlaşılırlıktır.Bununla birlikte algı,kararlan yönlendirir.Internet protokolü üzerinden ses iletimi (VoIP) servis sağlayıcıları, müşterilerinin algılarına karşı son derece duyarlı olmak zorundadırlar, çünkü verilen servis kalitesindeki bir değişiklik,aşağıdaki negatif sonuçlan doğurabilir;. Eğer kullanıcı kabul edilemez bir servis kalitesiyle karşılaşırsa,çağnyı erken sonlandırabilir.. Kullanıcı çağrıyı sonlandırdıktan sonra,düşük bir servis kalitesi aldığını algılarsa, servisle ilgili memnuniyetsizliğe varabilir ve bir sonraki görüşmesi için aynı servisi kullanmayabilir.. Servis sağlayıcı tarafından bakıldığında,eğer servis kalitesinin yükseltilmesi için şebekelerinde iyileşme sağlayacak yatırımlar yaptıklarında,bunu kullanıcıya fiyat olarak yansıtırlarsa,kullanıcı mükemmel kalitede bir servis almasına rağmen yüksek fiyattan dolayı servisi kullanmaktan vazgeçebilir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The absence of solutions ensuring Quality of Service (QoS) has been a deterrent to the widespread adoption of Voice over Internet Protocol (VoIP).Potential users often think that speech quality won't be as good as what they are accustomed to - the familiar public switched telephone network (PSTN). Solutions that improve absolute voice quality and that enable objective quality measurements can easily be incorporated into Service Level Agreements (SLAs).With these solutions in hand, the reluctance of potential users can begin to evaporate,and the adoption of VoIP will stand poised for a period of explosive growth. Voice quality is subjective because it's a measure of the intelligibility and clarity of speech as perceived by the listener.However, perceptions drive decisions.VoIP service providers must be extremely sensitive to the perceptions of their customers,because a decision to change service can be precipitated from such negative perceptions as;. When a user perceives unacceptable instantaneous quality, the user is likely to terminate the call prematurely.. If a user perceives overall poor quality after completing a call, there is likely to be a harboring of residual dissatisfaction.. If service providers achieve quality by overprovisioning their networks, the resulting high costs undermine the user's perception of value, despite excellent voice quality. This thesis focuses on methodologies used in IP networks,which aim to ensure a certain level of service and satisfy the customer needs. Keywords : QoS, VoIP, PSTN, SLA, IP