A study on hot wire method of measuring thermal conductivity
Hot wire yöntemi ile ısıl iletkenlik ölçümü üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 151201
  2. Yazar: ALPASLAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
m ÖZET Beş farklı margarinin ve üç farklı shorteningin ısı iletim katsayıları 3° C ile 16° C sıcaklıklar arasında ölçülmüştür. Aynı zamanda, zeytinyağı, ayçiçek yağı ve mısır yağı için 25° C, 40° C, 60° C ve 80° C sıcaklıklarda ısı iletim katsayıları ölçülmüştür. Isı iletim katsayılarının ölçümünde hot wire probe yöntemi kullamlmıştır. Kurulan ölçüm sisteminin kalibrasyonu gliserin ile yapılmıştır. Genel olarak bu çalışmada kullanılan katı ve sıvı yağların ısıl üetkemMerinin erime noktası ve doymuş yağ miktarı ile arttığı, katı yağ içeriği ile azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Thermal conductivity of five different margarine samples and three different shortenings have been measured at temperatures between 3° C and 16° C. The thermal conductivities of sunflower oil, corn oil and olive oil have also been measured at 25° C, 40° C, 60° C and 80° C temperatures. Hot wire probe method was used for thermal conductivity measurements. The calibration of the apparatus has been made with glycerine. In general thermal conductivities of oil and fats used in this study are found to be increasing with melting point, saturated fat content and decreasing with solid fat content.