Seyhan nehrinin, Adana merkez ilçe sınırları içindeki kirlilik düzeyi
  1. Tez No: 15122
  2. Yazar: FÜSUN EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HUNAY EVLİYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
73 ÖZET Bu çalışmada, Adana Merkez îlçe sınırları içerisinde bulunan Seyhan Baraj Gölü, sağlıksız bir çevre oluşturan Seyhan Nehri ve Sarıçam Deresi boyunca kirlenmeye ilişkin bilgiler düzenli bir biçimde incelenmiştir. Nehirde, kollarında ve baraj gölünde belirli noktalar dan yedi ayrı süre ile örnekler toplanmış ve bu örneklere BODo, COD, DO, pH, iletkenlik, sıcaklık, toplam azot, toplam.fosfat, asılı katı,' çözünmüş madde, uçucu madde, kül ağırlığı, buhar kalıntısı, toplam aerobik bakteri miktarları, analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları 19919 sayılı 4 Eylül 1988 tarihli resmi gazetede belirtilen su kalite standartlarına göre değerlendirilmiştir. Yüzeysel sular kullanılmış sular ve diğer atıklar için bir alıcı ve uzaklaştırıcı ortam olarak kullanılmaktadır. Adana'da evsel, endüstriyel ve hastane atıklarını içeren suların uzaklaştırılması için Seyhan Nehri ve kolları kullanılmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda Seyhan Neh rinin ve kollarının IV. sınıf çok kirlenmiş su durumuna gelmiş olduğu belirlenmiştir. Nehrin, şehrin yerleşim merkezlerinden geçtiği, nehir suyundan tarlaların sulanmasında ve bazı besin maddelerinin sağlanmasında da yararlanıldığı göz önünde bulundurulursa, Seyhan nehri ve kollarının tehlike oluşturduğu söylenebilir. seyhan Baraj Gölü 1. sınıf çok kaliteli su özelliğini, kaybetmemiştir. Sonuçlar, nehire atık sularını veren gerek fabrikaların gerekse evsel atıkların kol lektörlerle toplanarak ön arıtmadan geçirilmesi ve sonra nehire verilmesi gereğini or taya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY İ In this research, there is knowledge about the water pollution in and around Seyhan river, Sarıçam stream and Seyhan Dam Lake which are in province of Adana, created and surrounded on unhealthy occur i ng Samples have beeen analyzed.for their levels of; BODa,COD, DO, pH, conductivity, tem perature, total phosphate, total kjeldah nitrogen amount ofş Suspended solids, dissolved solids, volatile solids, ash percent and total aerobic bacteria. Results o-f the analyses have been evaluated according to the water quality standarts which is quated in the official ournal dated 4th of Septem ber 1988 volume number 19919. Following water sources are being used as collectors and distributors for waste and used water, Seyhan river and its branches are doing this a job for house, industrial and hospital disposals of Adana. Those rivers surface water, used water and other diposals are used as surroundings for collecting and distributing them. At the end of the study about this pollution research Seyhan dam lake and its branches are found as 4*H degree dirty water. When we realise Seyhan rivers passing from the settle down of city, using for watering fields and supplying for some foods, no found out that, this is considering a great danger for human beings, But according to the same rearches again, Seyhan river still don't lose it's I. class quality water. As a result me found out that there must be collectors for giving the water to the lake, after purifying this dis posals from waters of homes fabrics.