Lignoselülozik katı atıkların sıvılaştırılmasında sulu faza geçen maddelerin ayrılması ve yapılarının araştırılması
  1. Tez No: 15123
  2. Yazar: AYŞE ERATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FADİME TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 ÖZET Teknolojik gelişmeye paralel olarak büyüyen enerji gereksinimi alternatif enerji kaynağı bulmaya yol açmıştır. Son çalışmalar lignoselülozik yapıdaki katı atıkların yaygın yakıt olan sıvı yakıt ve biyogaz üretmek amacıyla kullanılabileceğini göstermiştir. Sıvı yakıt üretim yöntemlerinden biri sıvılaştırılma işlemidir. Bu işlemde lignoselülozik yapıdaki katı atıklar sulu alkali ve asidik ortamda lignoselülozik yapıdaki katı atıklar yüksek başlangıç basıncı ve yüksek sıcaklıklarda yaygın yakıt olan yağ ve biyogaza dönüştürülebileceğini göstermi ştir. Bu çalışmada lignoselülozik yapıdaki katı atıkların sıvılaştırması sonucu ele geçen sulu fazlarda bulunan maddelerin ayrılması ve analizi yapılmıştır. Sulu fazlar kloroform ve diklorometan ile özütlene rek özütler TLC, kapiler kolonlu GC ve GC-HS ile analiz edilmiştir. Fenolik bileşikler spektrofotometrik metodla analiz edilmiştir. TLC metodları ile m-kresol, eugenol, p-kresol, fenol, şiringaldehit ve isoeugenol saptanmıştır. Sulu fazların kloroform özütler inin GC/MS ile analizleriyle sulu fazlardaki doymuş ve doymamış siklik bileşikler (siklohekzanon, siklopentanon ve siklopropan), ar ornat i k bileşikleri fenol, 3 -metil pirokateşol, 4 -etil resorsinol, 4-etoksi fenol, 4-metoksi fenol) ve doymamış alifatik bileşikler (3, 4-dimetil-2,4-hekzadien, 3-metil-l, 4 pentad i en, 3-etil-2-penten, 1,5-hekzadien, 1, 3-pentadien) gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Increase in energy demand parallel to the technological development lead to find alternative energy sources. Recent investigations have shown that the lignocellulosic solid wastes could be used for the production of crudes which is a conventional energy and biogas. One way of the production of crudes is the liquefaction processes. In this process lignocellulosic solid wastes are treated with aqueous alkaline and acid media at high initial pressure and temperature. From these processes some waters olubles which are the degradation products of lignocellulosics are produced. In order to evaluate the water soluble, it is necessary to know what kind of water soluble chemicals are formed during the thermochemical liquefaction processes. Recently, that many studies on liquefaction have been carried out to determine the liquefaction conditions and mechanisms by identifying the components in liquefaction products of oil and aqueous phases. In this study the aqueous phases obtained from the liquefaction of cotton stalk and SEKA solid waste were used for the determination of water solubles. Liquid phases were obtained by the liquefaction of ef formentioned solids in aqueous alkaline (NaOH) and acidic (EAc) media at high initial pressure (5 MPa) and high temperature (300 °C, 350 °C>. Liquid phases were extracted with chloroform and dich lor ome thane and extracts were analyzed by GC, GC/MS equipped with capillary column, and TLC.