Samsun kıyı kesimi mevzii rekreasyon alanı kentsel tasarım projesi
An Urban design project of Samsun coastal band recreational area
  1. Tez No: 151223
  2. Yazar: FATMA NESLİHAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Tarih boyunca kentler gerek ekonomik gerek kültürel açıdan en çok tercih edilen alanlar olmuşlardır. Hızlı nüfus artışı ve göçlerin sonucunda yaşanan plansız ve programsız büyüme canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan hayat kaynaklarını tahrip etmekte ve potansiyeli yüksek olan kıyılara talep gittikçe artmaktadır. Nüfus artışı, doğal zenginliklerle dolu kıyı bölgelerinin sağlıklı bir biçimde ve toplumun yaşam kalitesini artıracak şekilde kullanılmamasına yol açmaktadır. Burada amaç kıyı alanlarını en iyi şekilde kullanıp, benzersiz güzelliği olan alanları koruyup, doğal yapıyı bozmamak için kıyı politikaları geliştirmektir. Doğa, çevre ve canlı üçgeninde yaşamın bir bütün olarak devam ettirilebilmesi ve kirletici kaynakların belirlenmesi, ortadan kaldırılması yada en aza indirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Kentsel tasanmın farklı koşullarda farklı amaçlara hizmet eden araçsallığı göz önüne alınarak Samsun batı parkının kentsel tasarım projesi oluşturulmuştur. Problem tanımlanmış, problemi çözmeye yönelik amaç ve stratejiler geliştirilmiştir. Daha sonra alamn canlandırılmasına yönelik müdahale biçimine karar verilmiş ve alanın özellikleri göz önüne alınarak, zamanın koşullarına karşılık verebilecek ihtiyaç programı oluşturularak Samsun halkına kıyılardan maksimum düzeyde yararlanma imkanı sağlanmıştır. Anahtar sözcükler : Kent, Kıyı, Rekreasyon, Park,Tasanm iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout the history, cities have been the most widely preferred areas in terms of both economy and culture. Rapid growth of population and migration lead to the development of cities without any programs or plans, which is a great threat to sources necessary for the survival of all the living creatures. As a result, there is an increasing demand for the coastal areas. Population growth inhibits the efficient, proper and effective use of coastal areas rich in natural sources and likewise, life standards of people who live in those regions do not improve. The aim here is to make the best use of and protect coastal areas with unique beauty and develop cost policies in order not to destroy natural structure. There are great efforts to make it possible for people to lead a complete life within the triangle of nature, environment and the living, and to diagnose and eliminate the sources which cause pollution or at least reduce their effect to the lowest level. In this study, Samsun Urban Design project was developed by taking into consideration how urban design, as a means, can serve different ends under different circumstances. The problem is defined and in order to solve the problem, a set of purpose and strategies were evolved. Moreover, a decision concerning what interference is necessary to enliven the area by taking into account the general features of the environment is made and by developing a program which can meet the needs of the contemporary world, it is provided an opportunity for the dwellers in Samsun to benefit from the coast at the maximum level. Keywords : Town, Edge, Recreation, Park, Design