Finite capacity planning problem with lotsizing decisions in an MRP environment
  1. Tez No: 151225
  2. Yazar: ÖZGÜR CENGİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARSLAN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ill ÖZET Bu tez Malzeme İhtiyaç Planlamasının (MİP) sonsuz kapasite kabulünden kaynaklanan problemleri çözmeye dönük bir çalışmadır. MİP yapılan bir ortamda, matematiksel programlama yardımıyla, sonlu kapasite planlama prosedürü geliştirilmiştir. Prosedür üç adımdan oluşmaktadır, ilk sınırlı kapasiteli doğrusal program, MİP kısmı, ve sonuç kısmı. İlk adimda amacı üretim plam ile ortaya çıkan toplam maliyeti minimize etmek olan doğrusal programlama modeli çalıştırılmaktadır. Program sonucunda ortaya çıkan siparişler daha sonra MİP işlemine beslenir. Prosedürün en son adımında, kapasiteden kaynaklanan sorunları çözen ve parti büyüklüğü kararlarını vermek için üretim miktarlarını transfer eden, başka bir matematiksel model çalıştırılır. Prosedürün ilk ve son adımlanndaki matematiksel programların çözümünde LINGO ve MS EXCEL kullanılmıştır. İkinci adımdaki MİP ortamını oluşturmak için ise Howard Weiss tarafından sağlanan POM for Windows adlı yazılım kullanılmıştır. Tezin sonunda çözüm prosedürü nümerik bir örnek üzerinde uygulanmış ve değişkenlerin sonuç üzerindeki etkisini araştırmak üzere bazı duyarlılık analizleri yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Malzeme ihtiyaç planlaması, matematiksel programlama, sonlu kapasite planlaması,kapasite ihtiyaç planlaması
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This thesis is conducted to solve the problems originating from the infinite capacity assumption of Material Requirements Planning (MRP). A finite capacity planning procedure is developed with the help of mathematical programming in an MRP environment. The procedure consists of three steps; an initial capacitated linear program, MRP section, and, resultant section respectively. In the first step a linear programming model with a total cost minimizationobjective is solved. The resulting Planned Order Releases (POR) are then fed into MRP process. At the last step of the procedure, another mathematical model is solved, to resolve the capacity infeasibilities and to give the lot size decisions by moving the production quantities. Lingo optimization solver is used in conjunction with MS EXCEL, in solving the mathematical models in the first and the last steps of the procedure. MRP environment in step 2 is supplied by using POM for windows software by Howard Weiss. At the end of the thesis, the solution procedure is applied within a numerical example and some sensitivity analyses are made, to investigate the variables' effect on the solution. Keywords : Material Requirements Planning (MRP), mathematical programming, finite capacity planning, capacity requirements planning