Quality and production control with opportunities and exogenous random shocks
Fırsatlar ve dışsal rassal şoklar altında kalite ve üretim kontrolü
  1. Tez No: 188414
  2. Yazar: AYHAN ÖZGÜR TOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
İ çsel ve dı sal etkenler, bir üretim sürecinde, maliyet azaltan fırsatlar yaratır. Butezde, bu tür fırsatları, kalite kontrol diyagramlarının tasarımı ve kafile büyüklü übelirleme problemi kapsamında ele alıyoruz. Tezin ilk kısmında, X kontroldiyagramlarının ekonomik tasarımını, daha dü ük maliyetli inceleme ve onarımfırsatları yaratan dı sal ve rassal okların bulundu u bir ortamda inceliyoruz.Beklenen çevrim maliyeti ve beklenen çalı ma zamanı fonksiyonlarını elde ederek,yenilenen ödül (renewal reward) teoremi sayesinde, kontrol diyagramı parametrelerinibulmak için eniyileme probleminin amaç fonksiyonunu olu turuyoruz. kinci kısımda,jidoka politikası uygulanan, fırsatların makinaların tek ba ına sistemidurdurmalarından kaynaklandı ı, çok makinalı bir üretim ortamı için kontroldiyagramı tasarımını ele alıyoruz. Gerçek modelin nasıl çıkarılaca ını gösteriyoruz;daha sonra, ilk kısımda geli tirilen tek makina modelini kullanan yakla ık bir modelöneriyoruz. Her iki model için, kapsamlı bir sayısal çalı ma yapıyoruz. Modellemeyeinceleme ve onarım fırsatlarının dahil edilmesinin, dikkate de er maliyet tasarruflarısa ladı ını gözlemliyoruz. Ayrıca, makinaların fırsatları kullananlar vekullanmayanlar olarak iki kümeye ayrılmalarının daha da fazla maliyet tasarrufusa layaca ını gösteriyoruz. Tezin üçüncü kısmında, kapasitenin kısıtlı oldu u vesürecin, üretim miktarının bir e ik de erinden daha fazla oldu u periyottan bir sonrakiperiyoda birim de i ken maliyetle sıcak tutulma olana ının bulundu u bir üretimortamını ele alıyoruz. Bu sıcak/so uk süreç için, dinamik kafile büyüklü ününbelirlenmesi problemini, dinamik programlama yöntemiyle kuruyoruz. En iyipolitikanın yapısal özelliklerini belirliyoruz. Özel maliyet yapısı altında, ba tan sonado ru ilerleyen çözüm algoritmalarının (forward algorithms) varlı ını ispat ediyoruz.Bu yapı altında, ayrıca planlama ufkunu belirleyen kuralları elde ediyoruz. Sayısalçalı mamızda, kapasitenin altında üretmenin önemli maliyet tasarrufları sa ladı ı vekapasite planlaması ve seçimi konularına ili kin yönetim kararlarındakullanılabilece i gözlenmi tir.
Özet (Çeviri)
In a production process, opportunities arise due to exogenous or indigenous factors,for cost reduction. In this dissertation, we consider such opportunities in qualitycontrol chart design and production planning for the lot sizing problem. In the firstpart of the dissertation, we study the economic design of X control charts for a singlemachine facing exogenous random shocks, which create opportunities for inspectionand repair at reduced cost. We develop the expected cycle cost and expected operatingtime functions, and invoking the renewal reward theorem, we derive the objectivefunction to obtain the optimum values for the control chart design parameters. In thesecond part, we consider the quality control chart design for the multiple machineenvironment operating under jidoka (autonomation) policy, in which the opportunitiesare due to individual machine stoppages. We provide the exact model derivation andan approximate model employing the single machine model developed in the firstpart. For both models, we conduct extensive numerical studies and observe thatmodeling the inspection and repair opportunities provide considerable cost savings.We also show that partitioning of the machines as opportunity takers and opportunitynon-takers yields further cost savings. In the third part, we consider the dynamic lotsizing problem with finite capacity and where there are opportunities to keep theprocess warm at a unit variable cost for the next period if more than a threshold valuehas been produced. For this warm/cold process, we develop a dynamic programmingformulation of the problem and establish theoretical results on the optimal policystructure. For a special case, we show that forward solution algorithms are available,and provide rules for identifying planning horizons. Our numerical study indicatesthat utilizing the undertime option results in significant cost savings, and it hasmanagerial implications for capacity planning and selection.