Pamuk sapı ve pamuk sapından izole edilen lignin ve selülozun asetik asitle sıvılaştırılmasında elde edilen sıvı (yağ) fazın bileşenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 38745
  2. Yazar: GÜNEŞ BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FADİME TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmeye paralel olarak büyüyen enerji gereksinimi alternatif enerji kaynağı bulmaya yol açmıştır. Son çalışmalar lignoselülozik yapıdaki katı atıkların yaygın yafot olan sıvı yalat ve lâyogaz üretmek amacıyla kullanılabileceğim göstermiştir. Sıvı yakıt üretim yöntemlerinden biri sıvdaşürma işlemidir. Bu işlemde lignoselülozik yapıdaki katı atıklar sulu alkali ve asidik ortamda yüksek başlangıç basma ve yüksek sıcaklıklarda yaygın yakıt olan yağ ve biyogaza dönüştürülebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada lignoselülozik yapıdaki kan atakların sıvılaştırması sonucu ele geçen yağ âzlarda bulunan bileşikler kromatografik yöntemlerle ayrılarak spektrofotometrik yöntemle analiz edilmeye çalışılmıştır. Yağ fazlar diklorometan ve aseton ile özüüenerek diklor metan özütleri kapiler kolonlu GC, GC-MS ve UV ile analiz edilmiştir. Yağ fazların diklor metan özütierinin analizleriyle yağ fazlardaki oksilen, veratril alkol ve a-naftoPun olduğu saptanmıştır. Yağ fazların diklor metan özütilerinin GC/MS analizleri sonunda 40 ayrı bileşik tesbit edilmiştir. Yağ fazda bulunan çok sayıdaki bileşiklerin ayrılması ve saptanması çok uzun zaman ve olanağı gerektirmektedir. Çalışmanın başlangıç niteliği taşıması ve iyi bir ayırma yönteminin bulunması analizlere kolaylık getirmiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Increase in energy demand parallel to the technological development leads to find an alternative energy source. Recent investigations had shown that the lignocellulosic solid wastes could be used for the production of crudes, which is a conventional energy, and biogas. In this study the oil phases obtained from the liquefaction of solid waste were fractionated by chromatographic methods and then tried to analyze them by spectro- photometric methods. The oil phases were extracted by dicholoromethane and acetone and the dicholoromethane extracts were fractionated by column chromatography by using different eluents. Some fractions were analyzed by GC, GC/MS and UV visible spectrophotometer. o-xylene, a-naphtol and veratryl alcohol were determined in some fractions by UV analysis and 40 different compounds were identified by GC/MS analysis. The analyses of the oil phases which contains many compounds as mixture need along time and suitable laboratory facilities. It was concludede that the seperation technique used in this study is very useful for the detailed further analysis of liquefaction products.