Effect of olive mill waste water discharge on the municipal waste water treatment and feasibility of various pretreatment methods
Zeytinyağı üretimi atık suyunun evsel atık su arıtma tesislerine olan etkisi ve çeşitli ön arıtma metotlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 151235
  2. Yazar: İLKNUR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Balıkesir Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretimindeki en önemli illerinden birisidir. Bu önemi ile beraber zeytin yan ürünü olan pirina ve çok konsantre kirliliğe sahip olan ve halk arasında“karasu”şeklinde ifade edilen atıksuyun çıktığı en önemli il olma özelliğine de sahiptir. İçeriğinde biyolojik arıtmayı inhibe edici özellikler taşıyan organik bileşenleri (fenolik bileşikler ve uzun zincirli yağ asitleri) bulunduran karasu, yüksek C/N oranına ve düşük pH değerine sahiptir. BOI5 (Biyolojik Oksijen İhtiyacı), KOI (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), AKM (Askıda Katı Madde) ve yağ-gres konsantrasyonu oldukça yüksek olan bu tip atıksulann, ön arıtma işlemlerine tabi tutulmadan kanalizasyona ve dolayısıyla merkezi atıksu arıtma tesislerine verilmesi ciddi problemler yaratmaktadır. Zira, kentsel atıksu arıtma tesisleri evsel içerikli düşük konsantrasyonlarda organik madde içeren atıksular için projelendirilmiş sistemlerdir. Dolayısıyla bu tür yüksek kirlilik içeren atıksulann ön arıtmadan geçirilmeden sisteme alınması hem teknik hem de ekonomik açıdan doğru değildir. Ayrıca bu durum hukuki açıdan da sakıncalıdır. Çünkü 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, kanalizasyona deşarj standartlarını Tablo 25' te açıkça tanımlamaktadır. Bu çalışmada, zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan karasuya, fiziko-kimyasal yöntemler uygulayarak kanalizasyona deşarj standartlarına getirilmesi ve evsel atıksularla birlikte merkezi atıksu arıtma tesisine verilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmalar, Balıkesir'in Edremit İlçesine bağlı Zeytinli Beldesi'nde bulunan ve üç fazlı sistemle zeytinyağı üretimi yapan fabrikanın santrifüj kısmından alınan 225 L' lik atıksu numunesine uygulanmıştır. Öncelikle karasuyun karakterizasyonu tespit edilmiş ve bazı fiziko-kimyasal yöntemler uygulanarak ön arıtımı incelenmiştir.Deneysel çalışmalarda, çeşitli koagülantlarla kimyasal çöktürme, asit kraking yöntemi ve fenton oksidasyonu uygulanarak karasuda KOI, AKM, UAKM, Renk ve iletkenlik gibi parametrelerin giderme verimleri araştırılmıştır. Birinci seri çalışmalarda, ham atıksuya anyonik-katyonik polielektrolit ve kireç ilavesi ile fiziko-kimyasal çöktürmenin etkinliği araştırılmıştır. İkinci seride ise, ham atıksuya asit kraking ile yağ ayırma işleminden sonra polielektrolit ilaveleri sonucu elde edilen çıkış suyuna fenton oksidasyonu uygulanmıştır. Çöktürme deneylerinde KOI giderim verimi toplam, fenton oksidasyonu çalışmalarında ise KOI giderim verimi çözünmüş bazda değerlendirilmiştir. Ham atıksuya uygulanan fenton oksidasyonu iki durum için denenmiştir. İlk fenton çalışması, ham atıksuya 100 ppm ilave edilen C-498 kodlu katyonik polielektrolitli suyun üst fazına uygulanmıştır. Bu uygulamada, pH = 3.57 iken H2O2 konsantrasyonu 4,000 mg/L değerinde sabit tutularak Fe+2 konsantrasyonu belirlenmiştir. Elde edilen sonuç Tablo 4.1' de gösterildiği üzere 2,000 mg/L' dir. Fenton oksidasyonunda giderilen KOIÇÖZünmüş verimi ise % 65.9 olarak tespit edilmiştir. İkinci fenton çalışması ise, asit kraking uygulanmış suya 10 ppm ilave edilen C- 498 kodlu katyonik polielektrolitli suyun üst fazında yapılmıştır. Çalışmaların başlangıcında pH = 3.57 iken H2O2 konsantrasyonu 2,000 mg/L olarak sabit tutularak Fe+2 konsantrasyonu tespit edilmiştir. KOIç^unmuş giderim verimi % 37.4 olarak bulunmuştur. Fe+2 konsantrasyonu için belirlenen 2,000 mg/L değeri için tekrar H2O2 konsantrasyonu tayini yapılmış ve 2,000 mg/L bulunmuştur. Burada ise KOIçözünmüş giderim verimi % 43.1' dir. Daha sonra 2,000 mg/L olarak belirlenen Fe+2 ve H2O2 değerleri için pH = 1.85, 2.50, 3.0, 3.50, 4.0'te çalışılmış ve optimum pH için 3.0 değeri bulunmuştur. Fenton çalışmasında elde edilen optimum pH = 3.0 değeri için KOIçözünmüş giderim verimi % 56.1, KOItopiam giderim verimi ise % 56.4 olarak tespit edilmiştir. Sistemden giderilen KOItotai verimi ise % 88.6' dır. Yapılan tüm çalışmalardan elde edilen veriler, tablo ve grafiklerle gösterilmiştir.Yapılan bu deneysel çalışmalar sonucunda, asit kraking uygulanmış ham atıksuya yapılan fenton oksidasyonu ile yaklaşık 4,000 mg/L civarına indirilen KOI konsantrasyonu ile 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde belirtilen kanalizasyona deşarj standartları sağlanmıştır. Bu yöntem uygulandıktan sonra kanalizasyon sistemine deşarj edilen atıksuyun, merkezi atıksu arıtma tesisine verilmesinde herhangi bir sakınca yaratmayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Balıkesir is an important city of Turkey in olive and olive oil production. The olive oil factories in the region also produce a toxic wastewater which is known as“black water”in the public. The black water has a high C/N ratio and low pH level. Besides, it carries organic compounds that inhibit biological treatment. This wastewater has high levels of Biological Oxygen Demand (BOD5), Chemical Oxygen Demand (COD), Suspended Solid (SS) and oil-grease concentration. It is dangerous to release it to the sewage and central wastewater treatment plant without doing pretreatment. The urban wastewater treatment plants are projected for domestic wastewater which has low concentrated organic compounds. It will technically be wrong and expensive to take the black water to the plant without doing pretreatment. Besides, it is illegal to do so refer to Table 25. In this study, physico-chemical methods were applied to the olive oil mill that had been obtained after the olive oil production. The purpose was to discharge standarts to the sewage system and to remove to the central wastewater treatment plant with the domestic wastewater. The studies were applied to the sample of 225 L of wastewater that was obtained from three-phase working olive oil factory in the town of Zeytinli, Edremit, province city of Balıkesir. Firstly, the characterization of the wastewater was observed and pretreatment ways were carried out through the physico-chemical procedures. The removing efficieny of the parameters such as COD, SS, Volatile Suspended Solid (VSS), color and conductivity were observed by chemical settling with various coagulants, acid craking and phenton oxidation.In the first serial studies, activity of pyhsico-chemical settling with additional anionic-cationic polyelectrolyte and lime in raw wastewater was researched. In the second serial studies, after oil selection with acid craking to raw wastewater, phenton oxidation was applied to the effluent which was obtained by polyelectrolyte additions. In the settling experiments, COD removing efficiency was evaluated in total, in phenton oxidation studies, COD removing efficiency was evaluated in soluble base. The phenton oxidation was observed in two different studies. The supernatant of the first study was taken from the raw wastewater that was mixed with 100 ppm C- 498 cationic polyelectrolyte. The Fe+2 concentration was measured at the pH = 3.57 and H202 = 4,000 mg/L. The results, as seen in Table 4.1, is 2,000 mg/L. The removing efficiency of CODsoiUbie was measured as 65.9 %. The supernatant of the second study was obtained from the raw wastewater where the acid craking was applied and mixed with 10 ppm C-498 cationic polyelectrolyte. When the pH = 3.57 and the H202 concentration were 2,000 mg/L, the Fe+2 concentration was seen as 2,000 mg/L, and the CODsoiubie removing efficiency as 37.4 %. The H202 concentration was observed for 2,000 mg/L Fe+2 concentration, and it was seen as 2,000 mg/L. The CODsoiuble removing efficiency here is 43.1 %. Then for the Fe+2 and H202 concentration of 2,000 mg/L, different pH values of 1.85, 2.50, 3.00, 3.50, 4.00 were studied and the optimum pH was measured seen as 3.00. The CODsoiubie removing efficiency for the optimum pH is 56.1 %, and CODtotai is 56.4 %. CODtotai removing efficiency of the system is 88.6 %. All the results can be seen in the tables and graphics below. By the phenton oxidation to the raw wastewater after acid craking method, COD concentration was decreased to 4,000 mg/L. This is a standard value for the discharge standards to the sewage system according to the water pollution control regulation of 2872 of the law of environment.