Development of benchmarking criteria for Turkish water organizations
Türk su işletmeleri için kıyaslama ölçütlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 151264
  2. Yazar: ZEYNEP AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
TÜRK SU İŞLETMELERİ İÇİN KIYASLAMA ÖLÇÜTLERİ GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada amaç, çağımızın en genç ve en etkin performans geliştirme yöntemlerinden biri olan kıyaslama (benchmarking) yöntemini kullanarak Türkiye'deki su işletmeleri için kıyaslama ölçütleri önerisi geliştirmektir. Belirlenen su işletmeleri incelenerek verimin artırılması ve kıyaslama için ölçütler geliştirilmiştir. Bu amaçla önce mevcut uygulamalar ve Türkiye'de belirlenmiş su işletmeleri incelenmiş, daha sonra Türkiye koşulları da dikkate alınarak ölçüt önerileri ileri sürülmüştür. öncelikle dünyadaki uygulamalar ile ilgili bilgiler araştırılmış ve daha sonra proje için belirlenen iki su işletmesi arasında kıyaslama yöntemi uygulanmıştır. Kıyaslama Türkiye gibi küresel rekabette büyük hedefler koyan ülke sektörleri için ucuz ve kullanışlı bir güçlendirme şeklidir. Bu çalışma ile, bir kurumun gerekli bilimleri incelenerek düşük maliyette gerçekleştirilecek servis seviyesi belirlenebilmektedir. Ayrıca kurum karını yükseltmek ve maliyetleri düşürmek için kıyaslama ölçütleri belirlendiğinde, su işletmeleri için yol gösterici araştırmalar elde edilebilir. ıx
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF BENCHMARKING CRITERIA TURKISH WATER ORGANIZATION SUMMARY Benchmarking is one of the most dynamic methods of improving performance in our time. The aim of this project is to develop proposals for comparative scales and criteria of water operators and companies in Turkey. Scales for comparison and production increase are developed by studying certain companies. Firstly the existing practices and the identified Turkish water operators are studied for this purpose. Then proposals for scales/criteria are developed, taking into consideration the Turkish condition. Firstly information about other implementations in the world are researched and later the benchmarking process is applied to two companies identified for the project. In a country like ours, where national sectors have high goals in global competition, benchmarking provides a cheap and practical method of improvement. By investigating all the elements of an organization at low cost, increasing the level of service and profits whilst decreasing costs will be possible by identifying the benchmarking scales, lighting the way for further studies.