Şebeke güvenliği ve akıllı kartlar
Network security and smart cards
  1. Tez No: 151278
  2. Yazar: TARIK TAKTAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ŞEBEKE GÜVENLİĞİ VE AKILLI KARTLAR ÖZET Bu çalışmanın amacı, bilgisayar ağlarının güvenliğini arttırmada akıllı kartların katkılarını incelemektir. Bu konuda genel bir giriş birinci bölümde verilmiştir. İkinci bölümde şebeke güvenliği konusunda temel bilgiler verilmiştir. Bu bölümün birinci kısmında, kurulum amacı internet güvenliğini arttırmaya yönelik araştırmalar yapmak olan CERT/CC (Computer Emergency Response Teams Coordination Center) organizasyonu tarafından yapılmış bir çalışma olan“Güvenlik Uygulama Döngüsü”tanıtılmış ve bu döngünün her bir adımında yapılması gereken işlemler belirtilmiştir. Bölümün ikinci kısmında ise bilgisayar sistemlerine yapılan başlıca 5 saldın metodu incelenmiş, bunlara karşı alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde temel kriptoloji bilgisi verilmiştir. Bu bölümde simetrik ve asimetrik şifreleme algoritmaları karşılaştırmalı olarak anlatılmış, çırpma fonksiyonları ve sayısal imzalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde akıllı kartlar konusunda detaylı bir inceleme yapılmıştır. Akıllı kartların sınıflandırılması, elektriksel özellikleri, veri iletişim protokolleri, işletim sistemleri ve uygulama geliştirme ortamları bu bölümde anlatılan konulardır. Beşinci bölümde, akıllı kartlar kullanılarak yapılan bir güvenli şebeke haberleşmesi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öncelikle uygulamada kullanılan akıllı kartların işletim sistemi MPCOS (Multi-application Payment Chip Operating System) incelenmiştir. Daha sonra uygulamanın temel özellikleri olan kimlik doğrulama ve şifreli iletişim fonksiyonları anlatılmıştır. Altıncı bölüm, tezin sonuç kısmıdır. Bu bölümde akıllı kart kullanımının avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Akıllı kartların günlük hayatımıza bu denli hızla girmesinin nedenlerinden anlatılmıştır. Akıllı kart uygulama geliştirme ortamlarının akıllı kart kullanımına sağladığı faydalardan bahsedilmiş, işletim sistemlerinin akıllı kart kavramım desteklemesinin önemi tartışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
NETWORK SECURITY AND SMART CARDS SUMMARY The aim of this study is to investigate the contribution of smart cards to computer network security. Part 1 is an introduction to the study. In Part 2, a basic explanation about network security was given. In the beginning of this section the study of“Security Practices Structure”made by CERT/CC (Computer Emergency Response Teams Coordination Center) was introduced. CERT/CC is an organization which was established to research various methods of internet attacks and develop solutions for them. All the defensive tactics that can be taken in any phase were detailed. Then the 5 most common internet attacks were examined and the precautions against these attacks were explained. In Part 3 a general summary of cystography was given. Symetrical and asymetrical encryption algorithms, hash functions and digital signature concept were explained. In Part 4 a detailed investigation about smart cards was reported. Smart card classification, electrical properties, communication protocols, operating systems and development environments were also explained. In Part 5 an application using smart cards was accomplished. To start with, the operating system of sample cards, MPCOS (Multi-application Payment Chip Operating System), was examined. Following this, the main functions of the application, authentication and encryption, were explained. Part 6 is the result section. In this part, the advantages and disadvantages of smart cards were discussed. The reasons of smart cards popularity were explained. The benefits of smart card application developing environments were introduced. The importance of popular operating systems, which support the smart card concept, was discussed.