Synthesis of miktoarm star copolymers via atom transfer and stable free radical polymerization routes
Atom transfer ve kararlı serbest radikal polimerizasyon yöntemleri ile farklı kollu yıldız kopolimerlerin sentezi
- Tez No: 151306
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ATOM TRANSFER VE KARARLI SERBEST RADİKAL POLİMERİZASYON YÖNTEMLERİ İLE FARKLI KOLLU YILDIZ KOPOLİMERLERİN SENTEZİ ÖZET Yıldız polimerler araştırmalarda üç boyutlu ve çok dallanmış yapılarından dolayı yıllardır ilgi çekmektedirler. Yıldız polimerîerin sentezi genellikle yaşayan polimerizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Polimerizasyon yöntemlerinin iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerîerin sentezinde birçok açıdan faydalar sağladığı bilinmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin arasında Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Kararlı Serbest Radikal Polimerizasyonu (SFRP) özel blok kopûliüicıîcı ve yıldız polimerler gibi kompleks yapılı polimerîerin sentezinde en etkili yöntemlerdir. ATRP ve SFRP metodlarmm her ikiside aktif ve kararlı zincirler arasındaki hızlı dinamik dengeye dayanırki kontroüde sağlayan aslında budur. ATRP ve SFRP gibi kontrollü polimerizasyon tekniklerinin bir avantajı da elde edilen polimerin molekül ağrrlığmın ve zincir uç grubu fonksiyonaîitesinin kontrol edilebilir olmasıdır. Bu teknikler sayesinde polimer uç gruplarına çok çeşitli fonksiyonellikler kazandırılabilir ki bu da herhangi bir transformasyon reaksiyonu gerektirmeden iyi tanımlı polimerîerin eîdesine izin verir. Bu çalışmada, üç kollu ve her bir kolu iki fonksiyonel grup içeren benzen-1,3,5- trikarboksilik asit tris- (3-(2-bromo-2-metil-propioniloksi)-2-metil-2-[2-fenil-2- (2,2,6s6-tetrametil-piperidin-l-oksi)-etoksikarbonil]-propil} ester [7] pek çok aşamadan sonra sentezlenmiş ve sırasıyla SFRP- ATRP polimerizasyon yöntemi kullanılarak A3B3 tipli poli (stiren - metil metakrilat) ve poli (stiren - tert- bütİlakrilat) farklı kollu yıldız kopolimerlerinin 'Kor-Öncelikli' yöntemle hazırlanmasında başarıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, hidrofob karaktere sahip poli (stiren - tert- bütilakrilat) yıldız kopolimeri hidroliz edilip amfifilik karaktere sahip poli (stiren - akrilik asit) sentezi gerçekleştirilmiştir. GPC (Jel Geçirgenlik Kromotografisi), !H-NMR and İR spektrumlanndan elde edilen sonuçlar hem polimerizasyonların hem de hidroliz işleminin başarıyla gerçekleştiğini göstermiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF MIKTOARM STAR COPOLYMERS VTA ATOM TRANSFER AND STABLE FREE RADICAL POLYMERIZATION ROUTES SUMMARY Star polymers have attracted much attention in researh over the years due to their unique-three dimensional shape and highly branched stucture. The synthesis of well- defined star polymers is usually achieved by a living polymerization technique. Controlled/“Living”Radical Polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. Among the CRP processes, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Stable Free Radical Polymerization (SFRP), are the most efficient methods for the synthesis of special block copolymers and polymers with complex architectures such as stars. Both, ATRP and SFRP methods based on the fast equilibrium between active and dormant chains, actually it is the main effect to obtain controlled structure. One of the advantageous of controlled radical polymerization techniques such as ATRP and SFRP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled The wide range of functionality can be introduce into the polymer chain and this leads to the synthesis of well-defined copolymers by a sequential two-step or one pot method without any transformation or protection of initiating sites. In this study, three armed of each of which contain two functional groups, benzene- 1,3,5-tricarboxylic acid tris-{3-(2-bromo-2-methyl-propionyloxy)-2-methyl-2-[2- phenyl-2-(2,2,6,6-te1ramethyl-piperidin-l -yloxy)-ethoxycafbonyl]-propyl} ester [7] was synthesized after several steps and used in the preparation of A3B3 type poly (styrene - methyl methacrylate) and poly(styrene - tert-butyl acrylate) miktoarm star copolymers by 'Core-Firsf approach in the order of SFRP- ATRP polymerization route. The hydrophopic poly(styrene - tert-butyl acrylate) star copolymer was then hydrolyzed in order to obtain amphiphilic poly (styrene-acrylic acid). GPC (Gel Permeation Chromotography) traces, lH-NMR and IR spectra showed that both polymerization and hydrolysis reactions were carried out succesfully. VIII