Elektronik dönüşüme bağlı olarak çalışma mekanının değerlendirilmesi
Evaluation of the working space in context of electronic transformation
- Tez No: 151307
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ELEKTRONİK DÖNÜŞÜME BAĞLI OLARAK ÇALIŞMA MEKANININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada, gelişen sayısal teknolojiler ile evrimleşen çalışma şekilleri ve çalışma mekanı incelenmektedir. Elektroniğin tüm dünyada yol açtığı geniş çaplı değişimler zaman ve mekanla olan ilişkimizi de farklılaştırmaktadır. Bilişim ağları sayesinde fiziksel olarak yer değiştirmek zorunda kalmadan bilgi iletip alabilmekte ya da her hangi bir mekana bağımlı olmadan, taşınabilir araçlarımız vasıtasıyla hareket halindeyken bile bilgiye ulaşabilmekteyiz. Bilgi iletişim ağlarının oluşturduğu sanal ortam ise sınırları yok ederek coğrafyayı yeniden tanımlamaktadır. Bu sanal uzay üzerinde meydana gelen mekanlar farklı deneyimlere ve farklı sosyal etkileşimlere zemin hazırlamaktadır. İnsanlar bu ortam aracılığıyla kendi bilgi uzayını diğerlerinin bilgi uzaylarıyla paylaşabilme olanağı bulmuştur. Elektroniği, geleneksel mekansal deneyimi farklılaştıran bir etken olarak görmek de mümkündür. Yapılar, diğer sistemler ile bütünleşmiş elektronik altyapıları ile sinir sistemli organizmalara benzemekte ve kullanıcısının davranışlarına tepki verebilmektedir. Yıllardır diğer mekan tiplerine göre daha sabit kalmış olan ofis imgesi, modern teknolojinin gelişiyle çarpıcı bir değişim içine girmiştir. Ofislerde, elektronik bağlantılar, mekanlar arasındaki geleneksel sıkı ilişkileri çözmekte, bununla birlikte yeni çalışma örüntüleri ortaya çıkmaktadır. Çalışma mekanlarının bazı işlevlerinin internet gibi ağların üzerine taşınmasıyla oluşturulan sanal çalışma ortamları, bilginin üretim, iletim ve depolanmasındaki çok farklı bir anlayışa işaret eder. Bu ortamlar bilgi alışverişinin yanı sıra belli düzeyde sosyal etkileşime de olanak sağlamaktadır. Tele-çalışma kavramı ile birlikte evler yeni işlevlere sahip olmaktadır. Endüstriyel devrimin ayırdığı ev ve çalışma mekanı, sayısal dönüşüm ile bir araya gelmektedir. Bu çalışmada, uzaktan çalışmanın avantaj ve dezavantajları da ele alınacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE WORKING SPACE IN CONTEXT OF ELECTRONIC TRANSFORMATION SUMMARY By the development of the digital technologies, different patterns of work and working space has occured. In this work, these new working patterns and working spaces are examined. Electronics has led the world into a great change and this change is transforming our relationship with time and space. By means of the networks all around the world, we can access and send the data without changing our physical location or without depending on any place we are able to reach the data even when we are moving. The virtual environment formed by the networks is terminating the boundaries and redefining the geography. Spaces formed in this virtual environment causes different experiences and social interactions to appear. People had the opportunity to share their own information space with the others'. It's possible to realize electronics as a factor changing the usual spatial experience. Buildings, with their electronic infrastructure, are getting like machines which are aware of the behaviour of its user. Image of the office which has remained relatively constant for years, has been in a dramatical change by the impact of the modern technology. Electronic links are loosening the traditional tight spatial relationships, thus new patterns of work are occuring. Collaboratories, online work environments formed by moving some of the features of work spaces on networks like internet, suggest a different conception of producing, transmission and store data. These virtual spaces provides social interaction to a degree, besides exchanging information. Our houses will have new functions by teleworking. The house and the working space that has been separated by industrial revolution are coming together by the digital transformation. The advantages and the disadvantages of the remote work will also be argued in this study. IX