Konut yapımında gelişmiş ahşap ve hafif çelik iskelet sistemlerin temel yapı elemanları düzeyinde analizleri
Analysis of improved wood and light steel framing systems in residential construction based on fundamental building components
  1. Tez No: 151312
  2. Yazar: TANEM EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstri çağıyla birlikte, geleneksel yapım sistemleri yerlerini endüstriyel yapı malzemeleri ve teknolojilerine bırakmıştır. Konut tasarımında ve üretiminde de, çağdaş gelişmelere paralel olarak, hem kullanıcı istek ve gereksinmelerindeki değişim ve artış, hem de konut sorununa sunulan çözüm önerilerindeki değişim ve artış, tasarımcı ve uygulayıcıların seçim yapma, doğru karar verme sorunuyla karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Ancak ülkemizde diğer ülkelerden farklı olarak, uzun yıllar sadece betonarme iskelet sistemli binalar inşa edilmiştir. Bu durum, 1999 senesinde yaşanan İzmit depremi sonrasında, yapım sistemlerinde yeni teknoloji arayışlarının başlamasına dek sürmüştür. Bundan sonra ise, bu arayışlara cevap olarak, ülke çapında tasarımcı ve üreticilerin yeni sistem oluşturma çabalarının temposu artmış ancak daha çok yutdışından çözüm önerisi olabilecek farklı sistemlerin ithal edilmesi yoluna gidilmiştir. Hafif çelik ve gelişmiş ahşap iskelet sistemler ithal edilen sistemler içinde en çok öne çıkanlardır, ancak iki sistem hakkında da karar mekanizmasına katkı sağlayacak nitelikte düzenli bilgiler içeren belgeler sözkonusu değildir. Bu eksiklikten hareketle, bu sistemlerin analizlerini kapsayacak, teknik araç niteliğinde bir kaynak oluşturulması bu çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Bu doğrultuda ahşap ve çelik konut sistemleri bölümünde, öncelikli olarak sistemlerin tarihsel süreç içindeki gelişmeleri, bağlantılı oldukları sistemler ve ortak prensipleriyle, farklılaştıkları noktalar irdelenmiştir ortaya konmuştur. Ahşap ve çeliğin malzeme ve uygulama özellikleri bölümünde, sistemlerin oluşturulduğu ahşap ve çeliğin, yapı gereci olarak özellikleri, kesit şekilleri, standart boyutları ve özellikleri son olarak da uygulamalarında kullanılan birleşim şekilleri ve birleştirme parçalaları anlatılmıştır. Yapı elemanları düzeyinde analizlerin yapıldığı dördüncü bülümde, bir yapının temel elemanları olarak ; temeller, döşemeler, duvarlar ve çatılar şeklinde bir sınıflandırma yapılarak, analizler sistemlerin yapım aşamalarının paralelinde sıralanmıştır. Detaylara yönelik bilgiler görsel ifadelerle de desteklenmiştir. Son olarak, sistemlerin karşılıklı üstünlük sağladıkları noktalar ışığında, çeşitli konfigürasyonlarda, aynı bina sistemi içinde birlikte kullanım olanaklarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the industrial age, industrial materials and technologies have taken the place of conventional construction systems. In housing design and construction, as parallel to contemporary developments, changing and increasing in both user necessities and wishes, and solutions that developed for housing problems caused to designers to become face to face with choosing and deciding problems. However, in our country, differently from others, only concrete buildings have built since many years. After İzmit earthquake, which occured in 1999, need for examining the current systems which are used for residential constructions, and improving new and different solutions, have occured remarkably. And the result of that need many native design and construction companies started to try developing new construction systems and besides some diffrent systems exported from other countries. Improved wood and light steel framing systems are most prefered ones of these systems. Forming a technical document, which includes systematically arranged information about both of these systems, that can help to designers about reaching appropriate solutions, has been chosen to be the subject of this study. In this direction, at the second part of the study, that's name is“wood and steel housing systems”, this two systems contitutions, their historical developments, and distinguishing relations between them have been explained. In the third section of the study, detailed information about characteristical and applicational properties of wood and steel materials that form the systems components, has been given. As characteristical and applicational properties; sectional forms, sizes and different connectional details and tools have been explained. In the fourth section, the main purpose of the study, analysis of improved wood and light steel framing systems has done, accourding to fundamental building components, that are; foundations, floors, walls and roofs. Analysis also arranged parralel to construction steps. Common principles and different points of both framing systems have been explained together also detail drawings added to help understanding visiually. In conclusion, accourding to common principles, advantages and disadvantages of systems have been explained and in direction of these advantage and disadvantages composite system posibilities with different configurations in same building structure have been mentioned. XI