Güç frekanslı magnetik alanlar ve biyolojik etkileri
Power frequency magnetic fields and biological effects
  1. Tez No: 166719
  2. Yazar: HÜLYA SEVGİ TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEVORK MARDİKYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
GÜÇ FREKANSLI MAGNETİK ALANLAR VE BİYOLOJİK ETKİLERİ ÖZET Enerji iletim hatlarının çevresinde, akımdan dolayı magnetik alanlar meydana gelmektedir. Güç frekanslı bu alanların çevredeki insanlar, hayvanlar ve bitki örtüsü üzerindeki biyolojik etkilerinin belirlenebilmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlardan yararlanılarak, magnetik alanlara sınır değerler getirilmiştir. Enerji iletim hatlarının planlanmasında en uygun düzenin belirlenmesi için magnetik alan hesabının yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu tezin birinci bölümünde, elektrik enerjisi taşınması, iletim hatları, iletkenler ve direkler anlatılmıştır. 154 kV'luk ve 380 kV'luk enerji iletim hatlarına ait direk şekilleri örnek olarak verilmiştir. İkinci bölümde, magnetik alan temel kavramları verilmiştir. Üçüncü bölümde, magnetik alan hesaplamasında kullanılan bir yöntem olan Biot- Savart Yasasından bahsedilmiştir. Bu yöntem ile 380 kV'luk üç fazlı bir yüksek gerilim hattı çevresindeki magnetik dağılımların hattan akan akım değerleri ile, hattan uzaklıkta ve yerden yükseklikte değişimi hesaplanarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY)(Finite Element Method Magnetics) ile magnetik alan problemlerinin çözümü hakkında bilgi verilmiştir. FEMM 4.0 (Finite Element Magnetics) adlı bir paket sonlu elemanlar yöntemi çözüm programı ile 380 kV'luk yüksek gerilimli enerji iletim hatları çevresindeki magnetik alan şiddeti ve magnetik endüksiyon dağılımının çözümü gerçekleştirilmiştir. İletim hatlarının yanı sıra evlerde ve bürolarda kullanılan elektrikli aletlerin oluşturduğu magnetik alanlarda canlıları etkileyebilmektedir. Elektrikli aletlerin oluşturduğu magnetik alan değerlerine beşinci bölümde yer verilmiştir. Altıncı bölümde, magnetik alanların canlılar üzerindeki biyolojik etkilerinden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, çeşitli ülkelerdeki standartlar verilmiştir. Türkiye'deki durum değerlendirilmiş ve güvenlik seviyeleri belirtilmiştir. Ayrıca magnetik alanlardan korunma yöntemleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Son bölümde ise konu ile ilgili genel değerlendirmeler yapılmıştır. xi
Özet (Çeviri)
POWER FREQUENCY MAGNETIC FIELDS AND BIOLOGICAL EFFECTS SUMMARY Magnetic fields occur around energy transmission lines because of currents. Researchers have been studying to determine the biological effects on human, animals and plants of these power frequency fields. By using the results obtained from the studies on this subjects, the limitation of the magnetic fields are determined. In the stage of the planning of power transmission lines, the calculation of magnetic fields is very important to determine the most convenient configuration. In the first chapter of this thesis, electrical energy transmission, transmission lines, conductors and towers are described. 154 kV and 380 kV high voltage towers are figured. In the second chapter, the basic magnetic fields equations are given. Biot-Savart Law is used a method of calculating of magnetic field which has been mentioned in the third chapter. Magnetic distributions of 380kV High Voltage Line have been examined by this methods detailed as below. Current rates of magnetic distributions, Alternation of within line and alternation of ground altitude. In the fourth chapter has been given an information about Finite Element Method Magnetics (FEMM) and solution of magnetic fileds problems. Severity of magnetic field and distribution of magnetic induction, which are surroundings of 380kV high voltage transmission lines, has been performed by FEMM 4.0 (Finite Element Magnetics) solution program. Electrical devices,which are using at houses and in the offices, can occurs magnetic fields. It also effects as like transmission lines.lt has been given magnetic field rates, which are occuring by electrical devices, in the fifth chapter. In the six chapter was mentioned biological effects of magnetic fields on human- being. In the seventh chapter the standards in many countries are given. The situation in Turkey is summed up and security limits are presented. İt also was presented an information about protection methods from magnetic fields in the same part. The last chapter covers general evalutions about the power frequency magnetic fields. XII