Araç dinamiği modelleri geliştirilmesi ve savrulma-devrilme engelleyici kontrolde kullanımları
Development of vehicle dynamics models and using with yaw-roll prevention control algorithm
  1. Tez No: 151348
  2. Yazar: TEYFİK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ARAÇ DİNAMİĞİ MODELLERİ GELİŞTİRİLMESİ VE SAVRULMA - DEVRİLME ENGELLEYİCİ KONTROLDE KULLANIMLARI ÖZET Bu tezde, yol taşıtlarında savrulma ve yalpa gibi çoğu zaman istenmeyen dinamik davranışların düzeltilmesi amacıyla tasarlanan aktif güvenlik sistemlerinin sanal testlerinin gerçekleştirilmesi için farklı serbestlik derecelerine ve karmaşıklık düzeylerine sahip araç dinamiği modellerinin geliştirilmiştir. Ayrıca geliştirilen bu modeller ile yine bu çalışmada tasarlanmış model regülatörü yapısında savrulma ve yalpa önleyici kontrol sistemlerinin testleri gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacına değinilmiş ve bugüne kadar gerçekleştirilmiş çalışmalar ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise araç dinamiği modellerinin hazırlanması sürecinde dikkate alınması gereken yaklaşımlara değinilmiştir. Ayrıca, çift izli ve tek izli olmak üzere iki farklı temel yaklaşımla, doğrusal tek izli, doğrusal olmayan tek izli, yalpa dinamiği içeren doğrusal olmayan tek izli, çift izli ve sekiz serbestlik dereceli (8D) olmak üzere farklı niteliklere sahip beş adet araç dinamiği modeli oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise gerçek zamanlı ve donanım içeren insanlı simülasyon çalışmalarına değinilmiştir. Simülasyonları gerçek zamanlı çalıştırmak için gerekli kod yaratımı işleminin gerçekleştirilmesinin yanı sıra simülasyonlara animasyon eklenmesi yöntemleri ve animasyon eklenmesinin gerekliliği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada tasarlanan kontrolcülerin temel yapısını oluşturan model regülatörü, dördüncü bölümde ele alınmıştır. Model regülatörünün genel tasarımı ve tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bu bölümde anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise savrulma stabilizasyonunun gerekliliğine değinilmiş ve bu konuda gerçekleştirilmiş akademik çalışmalar ve ticari ürünler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, savrulma stabilizasyonu için model regülatörü yapılı bir direksiyon kontrolcüsü tasarlanmış ve bu kontrolcünün aracın farklı boylamsal hızlarında çalışabilmesi amacıyla“Kazanç Tablolandırma”yöntemi ile geliştirilmesine değinilmiştir. Tasarlanan kontrolcü ile standart simülasyon manevraları gerçekleştirilmiştir. Devrilme stabilizasyonu konusunda gerçekleştirilen çalışmalar ise altıncı bölümde ele alınmıştır. Ayrıca yine bu bölümde yalpa açısının geri beslenmesi prensibine dayanan bir yalpa açısı kontrolcüsünün ön tasarımı gerçekleştirilmiş ve standart manevralar ile simülasyonlar yapılmıştır. Yedinci ve son bölümde ise çalışmada elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve gelecek için yapılması öngörülen çalışmalara değinilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF VEHICLE DYNAMICS MODELS AND USING WITH YAW - ROLL PREVENTION CONTROL ALGORITHMS SUMMARY In this thesis, the vehicle dynamics models with different degree of freedom and complexity, constructed for virtual testing of active control systems to prevent the unexpected yaw or roll motion in road vehicles are examined. In addition, the models are used for simulations of yaw and roll model regulator based controllers which are also designed in this thesis. In the first chapter, the purpose of the work reported in this thesis is explained and a literature review on this area is given. The second chapter contains the assumptions for preparing vehicle dynamics models. The vehicle models based on two different approaches as 'single track' and 'double track' models, with different degree of freedom and with different complexity levels are also derived in this chapter. In the third chapter, the real time hardware in the loop and human in the loop simulations are examined. The code generation for real time simulations are explained and the necessity for animation in hardware-human in the loop processes are considered. The controller architecture used in this study, the model regulator, is explained in the fourth chapter. The general design procedure and the important criteria are given. In the fifth chapter, the importance of yaw stabilization in road vehicles is considered and the academical and commercial studies on this area are summarized. A steering controller based on the model regulator architecture with velocity based gain scheduling is also designed in this chapter and the virtual tests of this controller with the vehicle models derived in the second chapter are presented in this chapter. A literature review on roll stabilization techniques is given in the sixth chapter. The preliminary design of a roll angle controller based on the model regulator architecture with roll angle feedback is presented in this chapter and the virtual tests of this controller with the vehicle models derived in the second chapter are presented in this chapter. In the seventh chapter, the results of this study are interpreted and recommendations for future work are stated. XIII