Taşıt egzoz susturucusu analitik tasarımı
Analytic design of vehicle exhaust muffler
  1. Tez No: 151347
  2. Yazar: SİNEM ŞİŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Konumuz gürültü indirgemek olduğu için öncelikle ses kavramı incelendi. Ses dalgasının hareketi ve frekans, faz, süperpozisyon, basınç, hız, dalga boyu, dağılma, reverberasyon, şiddet, güç, yönsellik, yayılması gibi fiziksel özelliklerine dair bilgi verildi, ikinci bölümde akustiğin temel kavramları verildi. Akustik hesaplar, desibel, desibel toplamı, ses basınç seviyesi (SPL), ses gücü seviyesi (SWL), eşdeğer ses seviyesi (Uq), ses etki seviyesi (SEL), insan kulağı hassasiyeti gibi konular incelendi. Bölüm-3; gürültü ölçümü, ölçüm cihazları, kaynak çeşitleri, pembe ve beyaz gürültü, oda ve açık hava ölçümleri, frekans analizi ve A,B,C filtreleri üzerine yapılan veri çalışmasına ayrıldı. Dördüncü bölümde; otomotiv gürültüsü ve araştırma teknikleri, test ekipmanları anlatıldı. Bölüm-5'te; egzoz gürültüsünün oluşum süreci irdelendi, akış gürültüsü ve bunu etkileyen temel geometriler hakkında Valencia Üniversitesi tarafından yapılan deneysel çalışmalara yer verildi. Altıncı bölümde, akustik filtreler teorisi ve sonuç denklemler incelendi, susturucu performans parametreleri karşılaştırıldı ve donanım kaybı tekniğinin gerçeğe en yakın sonucu verdiği, seviye farkının ise uygulama bakımından en kolay yöntem olduğu sonucuna varıldı. Ve şimdiye kadar bir literatür çalışması şeklinde süren incelemem Bölüm-7'den itibaren realite analizlerine imkan verecek aşamaya geldi. Bu bölümde, mevcut olan tüm susturucu tipleri geniş kapsamda incelendi ve bunların geometrilerindeki en ufak bir değişimde gürültü indirgemesinin ne şekilde değişeceği tek tek sorgulandı. Sekizinci bölümde, Bölüm- 7'de verilmiş olan susturucu tasarım kriterlerinin karşılaştırması yapıldı. Son iki bölüm, Matay egzoz susturucusunun analitik incelemesi için ayrılmıştır, öncelikle susturucunun kademelendirilmesi, her bir kademe bünyesindeki geometrik yapının iletim kaybına etkisinin hesaplanması, bu etkinin frekans spektrumunun ortaya çıkarılması, finalde bütün geometrilerin etkisinin tek bir spektrumda toplanarak, susturucu tasarımı ve performansının sorgulanması ve final analizde performansı geliştirme önerileri şeklinde gerçekleştirilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regarding our object noise reduction, fistly sound concept is examined. The sound wave motion and physical features such as frequency, phase, superposition, pressure, velocity, wave length, dispersal, reverberation, intensity, power, directivity and propogation in air have been given as information. On the second chapter of the thesis, the fundamental concepts of acoustics have been the subject to my thesis. The subjects such as acoustical calculations, desibels and summation of desibels, sound pressure level (SPL), sound power level (SWL), equivalent sound level (Uq), sound effect level (SEL) and the sensitivity of human ear have been searched about. Part-3 has been reserved for the data study about sound measurement, sound measurement equipments, types of noise sources, pink and white noise, room and free field measurements, frequency analysis and A, B, C sound measurement filters. On the fourth chapter; automotive noise examination technics and the examination methods, test equipments have been given as information. On part number 5, the formation ways and duration of exhaust noise and the experimental studies on flow noise and the main geometries which effect on it, by Valencia Univercity, has been examined. On the sixth part, acoustic filters theorem and the result equations have been studied, muffler performance parameters have been compared and it has been determined that IL gives the most approximate result to the reality and TL is the easiest method for application. And by chapter 7, finally my study, which has been kept on as in a literature study form up to now, reached to the level giving chance for the reality analysis. On this part, all the present muffler types and how the transmission loss changes by any little change in the geometry of the muffler has been questioned. The comparison of the muffler design criterions, given on the seventh part, has been made on Part-8. The last two parts, are reserved for the analitic examination of the Matay muffler. Firstly muffler in question, has been divided into steps by geometry for the calculation of the effect of each geometrical structure in the body, after calculations the general frequency spectrum of the transmission loss for each component has been drawn and by the final analysis, comparison of each one and advices for improvement has been given. xvi